Pošalji prijatelju

Assistant Support Worker (m/f)

Irska

Rok prijave:

LIFE CHANGING OPPORTUNITIES. COME WORK FOR NUA HEALTHCARE SERVICES AS AN ASSISTANT SUPPORT WORKER IN IRELAND.

Please note that applicants must have a good level of English.
Preferred candidates will also ideally have accommodation sourced in Ireland prior to applying for the role.

Nua Healthcare Services has opportunities for the right candidates wishing to live and work in one of the most loved countries in the world - The Emerald Island of Ireland.

Working as an Assistant Support Worker in Nua Healthcare Services is a fantastic opportunity for individuals who not only share our passion for care but also wish to secure a meaningful job with equally purposeful career development prospects whilst building a better life for themselves and potentially their families, in one of the safest and most inclusive societies in Europe.

Ireland offers a world-class educational system, a fantastic healthcare system and all the conveniences you would expect in a modern country. Ireland has one of the highest standards of living in Europe, is a diverse nation, progressive in its thinking and, therefore, an inclusive and safe place for all its people to live.

Nua Healthcare Services provides community-based residential and supported living services to individuals with Intellectual Disabilities and/or Mental Health Conditions.

Our Team consists of Healthcare Assistants, Social Care Workers, Nurses, Psychiatrists, Psychologists, Behavioural Specialists, Occupational Therapists, Dietitians, Speech and Language Therapists, Facilities, Administration and Management, who all share in our commitment to provide the very best services possible in line with our Mission, Vision, and Values.

The great news is that, due to the ongoing demand for our services, we are actively seeking applications from people living in Croatia with an interest in relocating to Ireland.

As Nua Healthcare's services are located throughout the Republic of Ireland, you will have many choices when deciding where you would like to live and work. Once you have reached a decision, our dedicated relocation team will assist you in every way possible and continue to support you whilst you settle into your new life.

Nua Healthcare Services is an equal opportunities employer and invests heavily in its people.

MOGUĆNOSTI KOJE MIJENJAJU ŽIVOT. DOĐITE RADITI ZA NUA HEALTHCARE SERVICES KAO PRUŽATELJ PODRŠKE/ASISTENT U ORGANIZACIJI KOJA VODI BRIGU O OSOBAMA S INTELEKTUALNIM POTEŠKOĆAMA I/ILI PSIHOSOCIJALNIM POTEŠKOĆAMA

Imajte na umu da kandidati moraju imati dobru razinu engleskog jezika.
Željeni kandidati također bi idealno imali smještaj u Irskoj prije nego što se prijave za tu ulogu.

Nua Healthcare Services ima mogućnosti za prave kandidate koji žele živjeti i raditi u jednoj od najomiljenijih zemalja na svijetu - Smaragdnom Otoku – Irskoj.

Raditi kao pružatelj podrške/asistent u Nua Healthcare Services fantastična je prilika za pojedince koji dijele našu strast za brigom za osobe s poteškoćama, dok istovremeno grade bolji život za sebe i potencijalno za svoje obitelji, u jednom od najsigurnijih i najinkluzivnijih društava u Europi.

Irska ima odličan obrazovni sustav, fantastičan zdravstveni sustav i sve pogodnosti koje biste očekivali u modernoj zemlji. Irska ima jedan od najviših životnih standarda u Europi, raznolika je nacija, napredna u svom razmišljanju i stoga je inkluzivno i sigurno mjesto za život svih njezinih stanovnika.

Nua Healthcare Services pruža usluge smještaja i uzdržavanja u zajednici za osobe s intelektualnim poteškoćama i/ili psihosocijalnim poteškoćama.

Naš tim sastoji se od zdravstvenih radnika, socijalnih radnika, medicinskih sestara, psihijatara, psihologa, bihevioralnih stručnjaka, radnih terapeuta, nutricionista, logopeda i jezičnih terapeuta te administrativnih radnika koji svi dijele našu predanost pružanju najboljih mogućih usluga u skladu s našom misijom, vizijom i vrijednostima.

Sjajna vijest je da, zbog stalne potražnje za našim uslugama, aktivno tražimo prijave ljudi koji žive u Hrvatskoj i žele se preseliti u Irsku.

Budući da su naše usluge raširene u cijeloj Republici Irskoj, imat ćete izbora kada odlučujete gdje želite živjeti i raditi. Nakon što donesete odluku, naš predani tim za preseljenje pomoći će vam na svaki mogući način i nastaviti vas podržavati dok se prilagođavate novom životu.

Nua Healthcare Services poslodavac je jednakih mogućnosti i mnogo ulaže u svoje ljude uz kontinuiranu mogućnost napredovanja u karijeri.

Opis posla

Working as an Assistant Support Worker in Ireland presents many wonderful opportunities for self-development and career progression.

Ireland is a thriving international hub - in part thanks to its geographic location, but also because of its close historical and cultural ties to both Europe, the UK and the US. For people with young families, Ireland offers some of the best education and healthcare in Europe.

Due to the ongoing expansion of services, Nua Healthcare is actively seeking applications from people living in Croatia with an interest in relocating to Ireland.

As our services are located in 22 of the 26 counties in the Republic of Ireland, you have lots of choices when it comes to deciding where you would like to live and work in Ireland.

Working as an Assistant Support Worker in Nua Healthcare, you join a great team of committed and dedicated individuals, who strive to empower the people we support to shape their own lives and the services they receive.

We actively encourage each person we support, to develop their life skills while also participating in an array of individualised services, community-based recreational activities, meaningful educational and employment opportunities.

We believe that providing the highest quality of care is an absolute right of every person we support. Our services are both personalised and inclusive and delivered within safe, homely environments.

All employees of Nua Healthcare Services are required to commit to their personal training and development. Opportunities for career advancement in our services weigh heavily on the employee's dedication to the service and to the people who avail of our services; and your own time investment in your personal training and development. Your future is in your hands.

Nua Healthcare Services is an equal opportunities employer and heavily invests in its people.

If you would like to find out more about this role, please get in touch with us today by emailing: recruitment@nuahealthcare.ie

Uvjeti

Desirable criteria:
- Caring Individual
- Respectful and Empathetic Individual (Happy to work in a diverse workplace)
- Responsible and Mature Approach to Work
- Enthusiastic and Self-Motivated
- Excellent Interpersonal and Communication Skills
- Effective Verbal, Written and IT Skills
- Ability to Work on own Initiative
- Reliable and Flexible

Other:
- Previous experience in a similar role is advantageous - although not essential - as full training is provided by the service to successful candidates
- Preferably, applicants will have an upper intermediate level of English
- Full clean driving licence (Class B)

Poželjni kriteriji:
- brižnost
- poštovanje i empatičnost (otvorenost prema različitim kulturama)
- odgovoran i zreo pristup radu
- entuzijazam
- izvrsne međuljudske i komunikacijske vještine
- izvrsne usmene, pisane i informatičke vještine
- samoinicijativnost u radu
- pouzdanost i fleksibilnost

Ostalo:
- prethodno iskustvo na sličnim poslovima je prednost - iako nije neophodno - budući da uspješnim kandidatima osiguravamo edukaciju i trening
- poželjno je da kandidati imaju znanje engleskog jezika u jeziku i pismu
- vozačka dozvola

Stručna sprema:

Polukvalificirani, Kvalificirani, Visokokvalificirani, Srednja stručna sprema

Jezici:

Engleski (razina govora - osnovno, razina pisma - osnovno)

Vozačka dozvola:

B

Vještine:

Word, Excel, Power Point, Outlook, Internet

Što nudimo

Benefits / perks:
- Generous Relocation Packages
- Varied working hours over a 7-day roster, including shift work:
-- Sleepover Rates
-- Waking Night Rates
- 4 Working Weeks Paid Holidays
- 10 Public Holidays
- Company Pension
- Paid Maternity/Paternity Leave
- Life Assurance/Death-in-Service Benefit (2 x Annual Salary)

We also offer:
- Genuine Career Progression Opportunities (It is Nua’s policy to promote from within our services, where possible)
- Continuous Professional Development:
-- Management Development Programme
-- Further Educational Assistance
- Employee Assistance Programme (We care about you, so we look after you in and out of work)
- Paid Employee Referral Scheme

Pogodnosti:
- velikodušni paket za preseljenje
- fleksibilno radno vrijeme tijekom 7-dnevnog rasporeda, uključujući smjenski rad:
-- dnevne smjene
-- noćne smjene (aktivne i pasivne)
- 4 tjedna plaćenog godišnjeg odmora
- 10 plaćenih državnih praznika
- mogućnost mirovinskog osiguranja unutar organizacije
- plaćeni porodiljni/roditeljski dopust
- doživotno osiguranje/naknada u slučaju smrti u službi (2 x godišnja plaća)

Također nudimo:
- mogućnost napredovanja u karijeri
- kontinuirani profesionalni razvoj:
-- edukacije i treninzi za daljnji profesionalni razvoj
-- financijska potpora u slučaju daljnjeg obrazovanja
- psihološka podrška za zaposlenike (stalo nam je do vas, stoga brinemo o vama na poslu i izvan njega).
- plaćena preporuka za svakog novog djelatnika

Vrsta zaposlenja:

Stalni radni odnos

Plaća:

Od 27000 do 32000 eur

Napomena:

Podržavamo zapošljavanje stranih radnika

Ostale informacije

Započni prijavu

    USPOREDITE SVOJU PLAĆU

    Prosječna plaća u kategoriji
    Ostalo iznosi 5.262,53 kuna.