Prema sindikalnim procjenama trenutačno između 20 i 30 tisuća radnika radi, a ne dobiva plaću, a najviše je takvih među onima koji rade na određeno vrijeme i u tvrtkama u blokadi
Oko 20.000 hrvatskih tvrtki koje zapošljavaju 13.500 radnika nalazi se u krugu nelikvidnosti, a njihov je dug premašio 14,4 milijardi kuna.
Od početka financijske krize broj tvrtki koje su se našle u problemima neplaćanja duljim od 60 dana povećan je za 1.876 poduzetnika, čime su posredno ugrožene plaće i radna mjesta gotovo 7.800 radnika, pišu Jadranka Šević i Gordana galović u Jutarnjem listu.
Prema sindikalnim procjenama trenutačno između 20 i 30 tisuća radnika radi, a ne dobiva plaću. "Riječ je o radnicima koji ne dobivaju ili povremeno dobivaju plaću u tvrtkama koje su blokirane i pred stečajem te, nažalost, dijelu radnika koje poslodavci zapošljavaju na određeno vrijeme, drže mjesec ili dva i onda im odbijaju platiti", istaknuo je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
Sve više insolventnih obrtnika
Prema analizi Jasne Belošević Matić, direktorice Centra za makroekonomske analize Hrvatske gospodarske komore, čak 72 posto blokiranih tvrtki su insolventne i pred stečajem jer svoje obveze ne podmiruju dulje od 360 dana.
Nelikvidnosti tvrtki treba pribrojati i onu obrtnika. Krajem studenoga registrirano je 31.638 insolventnih obrtnika koji su zapošljavali 19.960 radnika. Ukupne nepodmirene obveze obrtnika krajem studenoga iznosile su 4,1 milijardu kuna.
U strukturi nepodmirenih obveza tvrtki, preko 81 posto otpada na četiri djelatnosti. Na trgovinu se odnosi 38,2 posto, zatim slijedi prerađivačka industrija sa 21,6 posto, građevinarstvo sa 12,6 posto i poslovanje nekretninama i iznajmljivanja 9,2 posto.
mali propadaju zbog dugovanja velikih
"Jedini način na koji možemo zaustaviti ovako rastuću nelikvidnost je donošenje hitnog zakona o obveznim plaćanjima u roku od 60 dana, kao što je slučaj u EU. Plaćanje u tom zakonskom roku trebala bi kontrolirati Financijska agencija", istaknuo je Ljubo Jurčić ekonomski savjetnik SDP-a.
Predsjednik Udruge malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj udruzi poslodavaca Petar Lovrić upozorava na to da se krug nelikvidnosti značajno povećava posljednjih nekoliko godina. "Situacija se značajno pogoršava pa su male tvrtke u situaciji da već kod ugovaranja poslova moraju pristati na rok plaćanja od 200 dana. Jedan od glavnih generatora nelikvidnosti je i država", istaknuo je Lovrić.
Ekonomisti upozoravaju na paradoks hrvatskog sustava u kojem male tvrtke već financiraju velike, a na kraju zbog neplaćanja tih istih tvrtki na vrijeme propadaju. (D. P.)
Izvor:
Jutarnji list