Poslodavcima koji ne ispune zakonske obveze prijeti kazna do 50.000 kuna.
Prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (NN 17/19) (https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_02_17_357.html), poznat kao „Zakon o zviždačima“ koji je stupio na snagu 01. srpnja 2019. godine, svi poslodavci u Hrvatskoj s više od 50 zaposlenih do početka ove godine trebali su donijeti opći akt kojim uređuju postupak prijavljivanja nepravilnosti te imenovanje za to povjerljive osobe. U Hrvatskoj je oko 2300 poduzeća trebalo ispoštovati tu zakonsku obvezu.
Poduzeća koja zapošljavaju više od 50 osoba, dužne su uspostaviti sustav unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti. Općim aktom koji su poslodavci trebali donijeti do 1. siječnja, uređuje se, među ostalim, prijava nepravilnosti vezanih uz proračunska sredstva te sredstva iz fondova Europske unije, a do 1. travnja trebaju imenovati povjerljivu osobu za unutarnje prijavljivanje nepravilnosti. Uz zaštitu „zviždača“ među obvezama su poslodavaca zaustavljanje štetnih radnji i otklanjanje njihovih posljedica. Ono što je važno za napomenuti da s novim sustavom za prijavu nepravilnosti trebaju biti upoznati svi djelatnici. Poslodavcima koji ne ispune zakonske obveze, zapriječene su kazne između 10.000 i 50.000 kuna, a za odgovorne osobe kod poslodavaca kazne se kreću od 1.000 do 30.000 kuna.
Iako je zakonom određeno kako se imenuje povjerljiva osoba za unutarnje prijavljivanje nepravilnosti, nije precizirano tko bi mogao obavljati tu funkciju, kakve bi to osobe trebale biti i koja znanja i alate bi trebale koristiti u obavljanju te funkcije.
Trening integriteta i etike
Prema Direktivi Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti osoba koje prijavljuju povredu prava Unije kojom se štite „zviždači“, a koja je izglasana u travnju 2019. godine i treba stupiti na snagu do druge polovica 2021. godine za sva poduzeća s 250 ili više zaposlenika i do druge polovice 2023. godine za sva poduzeća od 50 – 249 zaposlenika u državama članicama EU, propisane su smjernice o edukacijama i treninzima za funkciju povjerljive osobe za unutarnje prijavljivanje nepravilnosti. Prije svega tu se navode treninzi u području integriteta i etike i to ne samo za osobe koje će obavljati spomenutu funkciju, nego i za sve zaposlenike u srednjim i velikim poduzećima. Ono što je svakako preporuka je da osobe na toj funkciji također budu upoznate s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR).
Prema nekim istraživanjima iz EU, poduzeća uglavnom imenuju te osobe iz odjela usklađenosti (Compliance), pravne službe, interne revizije, procjene rizika, etike ili ljudskih potencijala. Ono što bi svakako bila preporuka kod imenovanja ovih osoba je da poslodavci vode računa da su te osobe, osobe od integriteta, da imaju sposobnost kritičkog razmišljanja, tj. donošenja etičkih odluka, da imaju razvijenu sposobnost aktivnog slušanja, da su upoznati sa zakonskim okvirom i da se služe alatima za provedbu internih istraga.
Kako biste vaše 'zviždače', ali i druge zaposlenike tvrtke, na vrijeme informirali o svim aspektima poslovne etike i integriteta te provedbe Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, portal EduCentar vas poziva na prijavu na program Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.