Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Ako vaš poslodavac duguje državi, zaboravite na povrat poreza

Povrat poreza i ove će godine, kažu u Poreznoj upravi, premašiti milijardu kuna. Bez obzira na to što su mnoge olakšice ukinute, milijardu kuna još uvijek je respektabilan iznos koji će biti raspoređen na otprilike 600.000 građana.

Ako vaš poslodavac duguje državi, zaboravite na povrat poreza
Prosječno bi to trebalo iznositi nešto više od 1.600 kuna po poreznom obvezniku. Taman za jednomjesečne režije u proljetnom razdoblju. Tako, međutim, neće biti - mnogi porezni obveznici neće dobiti ni lipe, premda su porez uredno prijavili, te ostvarili pravo na povrat novca.
 
Naime, zakon je jasan. Dokle god tvrtka, za koju radnik radi ili je radio barem jedan dan u protekloj godini, ne podmiri svoja dugovanja prema državi, dotle ni radnik ne može dobiti svoj novac. Rok za isplatu je dvije godine, a nakon toga - piši propalo, piše Slobodna Dalmacija. 
 
Država, pritom, mudro šuti i pravi se da problem ne postoji. Svaka kuna neisplaćenog povrata poreza ionako ostaje u državnoj blagajni.
 
Zbog toga će, kako sada stvari stoje, i ove će godine ostati neisplaćeni deseci milijuna kuna.
 
“Jasno mi je da je nemoguće dobiti povrat za ono razdoblje u kojemu vam tvrtka nije uplaćivala doprinose, ali mi ne ide u glavu zbog čega se za ostale mjesece to ne može napraviti. U mom slučaju problematičan je samo jedan jedini mjesec, ostalih jedanaest sam radila za drugoga gazdu i on je sve navrijeme plaćao, ali ove u Poreznoj to ne zanima - govori majka iz Omiša i kaje se što je svoje dvoje djece ‘skinula’ s muževe plaće kako bi ih prijavila kao svoju poreznu olakšicu. 
 
Fina je na svojim internetskim stranicama objavila kako su zbog duga u ukupnom iznosu od 42,46 milijardi kuna koncem prošle godine u Hrvatskoj bila blokirana 67.384 poslovna subjekta s 56.606 zaposlenika. Nemoguće je doznati koliko radnika od toga broja ostvaruje pravo na povrat poreza, no ako u obzir uzmemo da od ukupnog broja svih zaposlenih u državi njih nešto manje od polovine ostvaruje pravo na povrat, te da je prosječni iznos po poreznom obvezniku 1.600 kuna, onda dolazimo do iznosa od 40 milijuna neisplaćenih kuna.
 
Hrvoje Marušić, prvi čovjek dalmatinskih poslodavaca, ne vjeruje da postoje njegovi kolege koji namjerno ne žele platiti doprinose na plaće: “S problemom o kojemu govorite nisam se susretao, niti smo na sastancima Udruge poslodavaca o njemu razgovarali. Jasno mi je, međutim, da je riječ o velikoj traumi za radnike i da bi trebalo učiniti sve kako bi oni nekako ipak došli do svog novca. Stvar je, nažalost, u toj nesretnoj nelikvidnosti koja čini zatvoreni krug neplaćanja iz kojega se, kad jednom u njega upadnete, teško izvući”, ističe Marušić. 
 
Izvor: Slobodna Dalmacija 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.