Zbog malih mirovina i stroge regulative radnici u Hrvatskoj, sve kasnije odlaze u mirovinu, za razliku od europskih. Naime, prema podacima HZMO-a prosječna je dob umirovljenja lani bila 62,1 godinu, što je dulje nego u Europi.
Iako će Hrvatska i Turska tek ove jeseni biti uključeni u istraživanje Eurofounda, već je jasno da je Hrvatska među državama koje imaju najniži udjel minimalne plaće u odnosu na prosječna primanja, ali i najdulji radni vijek.
Prema podacima Europske zaklade za poboljšanje životnih i radnih uvjeta, Eurofound, Europljani su lani u mirovinu odlazili s prosječnih 60,8 godina, a najmlađi novi umirovljenici bili su Slovenci (58,5), dok su najstariji bili Irci (64,1).
Zbog starenja stanovništva, namjera EU je starije zaposlenike što dulje zadržati na poslu, zbog čega je i i ciljano da radi najmanje polovica stanovništva u dobi od 55 do 64 godine. No, europski je prosjek sada samo 42,2 posto.
Gledano po zemljama, razlike su ipak veće, pa je tako u Poljskoj zaposleno samo 27%, Sloveniji preko 31%, a u Švedskoj čak 69% stanovništva u toj dobi.
Inače, prošle su godine, najviše tjedno na poslu provodili Grci (42,7), a najmanje Danci (35,5). Sa skraćenim radnim vremenom radi 17,8% Europljana, a tu mogućnost koristi i trećina svih zaposlenih žena.
Za razliku od EU, u Hrvatskoj tek 7,8% zaposlenih radi skraćeno radno vrijeme.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list