Sindikati su spremni pristati na odgodu povećanja minimalne plaće, ako će Vlada subvencionirati plaće tvrtkama u teškoćama
Sve je izglednije da oko pet posto zaposlenih (70.000) koji zarađuju minimalnu plaću, 1. lipnja neće dobiti povišicu od 13,6 posto.
Naime, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) je zatražila da se odgodi usklađivanje minimalca s rastom plaća i BDP-a u 2008. jer je postojeće zakonsko rješenje u recesijskom okruženju "neodrživo i neizvedivo", piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu.
Povećanje nerealno
Naime, iako je BDP lani rastao 2,4 posto, proizvodnja trenutno pada pa je, kažu poduzetnici, povećanje minimalca za 375 kuna bruto nerealno. I sam glavni direktor HUP-a Đuro Popijač ističe da je kriza ispraznila blagajne.
On dodaje da tvrtke nemaju novca, posebice one u radno-intenzivnim djelatnostima, poput tekstila, drvne ili kožarsko-obućarske industrije, gdje je minimalac najzastupljeniji.
Kako je definirano Zakonom, minimalna plaća od sredine prošle godine iznosi 2.747 kuna bruto i od početka lipnja bi trebala narasti na 3.122,80 kuna bruto, odnosno 2.374 do 2.497 kuna neto, ovisno o poreznim olakšicama. S tom bi korekcijom minimalac porastao na 41 posto prosječne plaće u državi, što je još uvijek bitno niže od poželjnih 50 posto.
Pregovori s Vladom
Međutim, Popijač upozorava kako formula i zakon u postojećim okolnostima nisu održivi, a iz poduzetničkih se krugova čak traži i smanjenje minimalca.
Nakon vala otkaza u industriji, gdje mjesečno bez posla ostaje oko četiri tisuće ljudi, sindikati su pomirljivo reagirali na prijedlog HUP-a, iako je predsjednica SSSH, Ana Knežević istaknula da će o njemu idući mjesec razgovarati tek kao dijelu cjelovitog rješenja.
Inače, HUP i sindikati traže da Vlada subvencionira plaće tvrtkama u teškoćama, a u slučaju takvog dogovora sindikati bi pristali na odgodu povećanja minimalca. U suprotnom, inzistirat će na primjeni zakona. (V. K.)
Izvor:
Večernji list