Na poslu nas često neki "težak" suradnik može dovesti na rub živaca svojim jadikovanjem, kritiziranjem, vikanjem, ili ogovaranjem. Ovdje donosimo nekoliko savjeta kako se uz pomoć komunikacijskih vještina obraniti od takvih kradljivaca energije i dobrog raspoloženja.
Nekome tko se neprestano žali na sve i svakoga ne postavljajte pitanja poput Kako si?, ne kritizirajte ga, ne reagirajte na patničko držanje i uzdahe, nego stalno budite zaposleni i recite: Žao mi je, ali sada nemam vremena za razgovor.
Ne ogovarajte druge i ne uključujte se u takve razgovore čak ni odmahivanjem rukom ili kolutanjem očima, nego pokažite nezainteresiranost i promijenite temu.
Suočite se s nekim tko urla ili vrijeđa bez straha i poniznosti, ali nemojte ga nazivati grubim, bezobraznim i sličnim izrazima. Jednostavno mu recite da takvo ponašanje otežava razumijevanje i rješavanje problema.
Nemojte otvoreno pokazivati da ste povrijeđeni ili ljutiti jer onaj tko vas izaziva očekuje upravo to. Ne podižite glas, pokušajte normalno disati i mirno sjediti ili stajati.
Njegujte dobre odnose sa svim suradnicima uz pomoć neobaveznog čavrljanja o stvarima koje vole (glazba, filmovi, hrana, hobiji...). Pokušajte se usmjeriti na njihove pozitivne osobine i pohvaliti ih kad nešto dobro naprave.
Imajte na umu da ni vi niste savršeni i budite otvoreni za primjedbe na vaš rad i ponašanje. (T.B.)
Izvor:
Večernji list