Iako se zaposlenici različitih generacija općenito gledano dobro slažu na poslu, postoji i mnogo mjesta za poboljšanja, pokazalo je istraživanje američkog Društva za upravljanje ljudskim resursima (Society for Human Resources Management – SHRM).
Istraživanje je provedeno među stručnjacima za upravljanje ljudskim resursima u 249 američkih tvrtki. Više od polovice intervjuiranih HR-ovaca istaknulo je kako su se osvjedočili da zaposlenici različite dobi učinkovito rade zajedno.
Također, više od četvrtine ispitanih stručnjaka smatra da je finalni proizvod njihove tvrtke bio bolji ako su u njegovoj proizvodnji sudjelovali pripadnici različitih generacija. Ipak, samo 31% ih je ustvrdilo kako su se uvjerili da zaposlenici koji pripadaju jednoj generaciji uče od onih koji pripadaju drugoj.
Rezultati istraživanja upozoravaju i na neke prepreke uspostavljanju boljih međugeneracijskih odnosa na radnom mjestu. Prije svega to su komunikacijski problemi, to što zaposlenici svoje kolege različite dobi ne uzimaju za ozbiljno, zabrinutost da su zaposlenici previše, ili nedovoljno ovisni o tehnologiji, te nedostatak mentorstva i prenošenja znanja i iskustava s jedne generacije na drugu.
Možda najveća prepreka dobrim međugeneracijskim odnosima na radnom mjestu jest različito shvaćanje radne etike. Neki stariji zaposlenici tako, pokazuje istraživanje, smatraju da mladi uopće ne shvaćaju što znači pravi radni dan. Starije generacije kao znak odanosti poslu i tvrtci vide volju da se radi dugo, profesionalizam i točnost, dok mladi to isto vide u kvaliteti i količini obavljena posla, navodi se u studiji.
Autori istraživanja smatraju da je za funkcionalno i harmonično radno mjesto ključno međusobno poštovanje zaposlenika, bilo da se radi o poštovanju prema nečijoj generacijskoj pripadnosti, rasi, kulturi ili načinu obavljanja posla.
(T.B.)
Izvor:
California Job Journal