Strane investicije u turistički sektor u Hrvatskoj prate i strani menadžeri, prema kojima su ponekad sumnjičavi domaći stručnjaci jer kvaliteta odluka ovisi o pripremljenosti na specifične gospodarske, političke i sociološko-kulturne prilike.
Docent na Fakultetu turističkog i hotelskog menadžmenta u Opatiji, dr. Vlado Galičić kaže kako su dosadašnja iskustva pokazala da inozemne menadžerske akvizicije u hotelskom menadžmentu nisu uvijek bile "pun pogodak".
"Smatram da nas strani menadžeri ne mogu naučiti ničem novom u tom sektoru te da su angažirani prvenstveno zbog takozvanog vanjskog autoriteta", ističe Galičić te dodaje kako je njihov prvi zadatak srezati troškove i kadrove pa ih zaposlenici loše prihvaćaju zbog straha od otkaza.
Galičić tvrdi kako je neophodno povećati povjerenje u domaći hotelski menadžment jer Hrvatska ima dovoljno visoko obrazovanih stručnjaka za turizam, ugostiteljstvo i hotelijerstvo, te kvalitetan sustav obrazovanja tih kadrova.
Iako Galičić smatra da "strani kapital obično nema strpljenja izgraditi mlade ljude u Hrvatskoj za buduće direktore hotela", neke kompanije u stranom vlasništvu su ipak okrenute hrvatskom kadru.
Primjerice, jedna austrijska tvrtka od 400 zaposlenih u Hrvatskoj ima samo jednog stranog menadžera u hotelskom poslovanju grupe. Austrijanci su zadržali pravo zapošljavanje stranih menadžera na pozicijama za koje procjenjuje da su strateški bitne kako bi se pospješilo poslovanje, ali cilj im je edukacija i dodatno usavršavanje postojećih domaćih kadrova.
U drugoj grupaciji, gdje je naglasak na luksuznim hotelima, od kojih tri vode žene, na menadžerskim pozicijama su zaposlena tri strana državljana. U politici zapošljavanja srednjeg i višeg menadžmenta u grupaciji, primarni su obrazovanje, iskustvo u luksuznim hotelima, menadžerske vještine te kvaliteta kandidata.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik