Želite li biti Jack Welch, Bill Gates, Henry Ford, Warren Buffet ili, možda, Oprah Winfrey? To je i te kako moguće, tvrde zagovornici neurolingvističkoga programiranja, prema kojima se tom metodom mogu oblikovati postignuća uspješnih ljudi i ponoviti uspjeh.
Naime, potraga za odgovorom na pitanje u čemu je razlika između prosječnog i izvrsnog lidera, prosječnog i izvrsnog prodavača, političara, glumca itd. počela je sedamdesetih godina, kad su Richard Bandler, matematičar, i John Grinder, lingvist, obojica fascinirani izvrsnošću, odlučili otkriti u čemu je njezina tajna.
Nakon dugotrajnog i iscrpnog istraživanja rada došli su do fascinantnih rezultata: sve što radimo, ima strukturu, pa i izvrsnost, tako da se o njoj može poučavati druge i usavršavati je.
Uz terapeute Miltona Ericksona i Virginiju Satir Bandler i Grinder su strategije oblikovali u obrasce i nakon njihove primjene u praksi zaključili sljedeće: ako nešto može učiniti jedna osoba, mogu i druge.
Rezultati tog istraživanja postali su osnova metodologije izvrsnosti, tj. neurolingvističkog programiranja. Studija izvrsnosti ili NLP u svom se kratkom vijeku proširio na sve kontinente i ušao u gotova sva područja ljudskog djelovanja.
Bit te metode lako je razumjeti već iz njezina naziva: "neuro" se, naime, odnosi na razumijevanje neuroloških procesa koji su osnova stvaranja subjektivnog iskustva; nudi znanje o tome kako primamo informacije iz vanjskog svijeta, stvaramo iskustva i uvjerenja te kako to utječe na naše ponašanje. Ključna pretpostavka NLP-a jest da svatko stvara svoju stvarnost.
Ključna primjena NLP-a jest prelazak iz neželjena stanja u željeno, tvz. resursivno. Na primjer, neželjeno je stanje da pri javnom nastupu obično osjećamo paniku, bojimo se da ćemo izgubiti nit, djelovati nesigurno i nekompetentno.
Važna je promjena koja nastaje u vrlo kratkom vremenu. U 10 do 15 minuta možete biti spremni stati pred najzahtjevniju publiku i održati prezentaciju upravo na željeni način.
NLP u poslu omogućuje:
Lider