Iako im je namijenjena uloga budućih vođa, zaposlenici sve teže podnose pritiske u velikim organizacijama
Budućnost kompanije uvelike ovisi o radnicima generacije X, koji se trenutno nalaze u svojim 30-im i ranim 40-im godinama. Upravo bi oni trebali biti glavni oslonac poslovanja s obzirom da im je namijenjena uloga budućih vođa.
Međutim, mnogi iz te generacije zaposlenika nisu oduševljeni "korporativnim životom", stoji u tekstu koji donosi BusinessWeek.
Većina njih nema povjerenja u sadašnje sustave te su duboko povrijeđeni činjenicom da poslodavci i dalje pretpostavljaju kako će zastarjele motivacijske metode imati jednak učinak na njih kao što su imale na baby boomere.
Poduzetništvo ili manja tvrtka
Upravo zbog toga, sve više zaposlenika u 30-im i ranim 40-im godinama razmišlja o poduzetništvu ili prelasku u manje tvrtke, gdje će njihova voditeljska pozicija više dobiti na važnosti. Pa, što u biti opterećuje?
Kao prvo, karijera generacije X razvijala se relativno sporo i mnogi još danas osjećaju svojevrsnu patnju zbog toga. Na tržište rada ulazili su u vrijeme sporog gospodarskog razvoja, do kada su baby boomeri zauzeli već sve značajnije pozicije.
U vrijeme dok su oni bili tinejdžeri, svjedočili su otpuštanjima starijih radnika iz velikih korporacija. Upravo zbog toga, razvili su djelomično nepovjerenje i shvatili kako je u karijeri uvijek dobro imati "plan B".
Ograničene mogućnosti
Većina karijera u velikim organizacijama ograničava se jedino na rukovodeće pozicije. Specijalizirati se u jednom području i dugoročno se baviti tom djelatnošću sve manje je prihvatljivo pripadnicima generacije X. Oni žude za izazovima i nikako nije prihvatljivo žrtvovati jednu opciju radi napredovanja.
Kada su već postali stručnjaci na jednom području, ne žele se ograničavati i žele usavršiti drugo područje – međutim rad na rukovodećim pozicijama u velikim organizacijama im to rijetko kad dopušta.
Sreća je, moglo bi se reći, što je generacija X na tržište rada ušla u vrijeme usporavanja gospodarstva. Međutim, u vrijeme kada oni trebaju preuzeti rukovodeće funkcije, gospodarstvo je opet u krizi. Zbog toga su i oni na rukovodećim pozicijama izloženi većem riziku, a te su pozicije postale ranjivije.
Problemi s mladima
Nova generacija mladih zaposlenika koja ulazi na tržište rada, zadaje glavobolju mnogima, pa tako i generaciji X. Teško im se prilagoditi, a još je teže pratiti ih u njihovom tehnološkom entuzijazmu, jer mladi su praktički odrasli na novim tehnologijama.
Istovremeno, generacija X mora se boriti i s roditeljskim zahtjevima generacije Y. Naime, upravo se dolaskom zaposlenika rođenih nakon 1980. godine, sve glasnije počelo pričati o pojavi tzv. helikopter roditelja, koji se upliću u karijeru mladih. Osim toga, mnoga su istraživanja pokazala kako generaciju Y odlikuje drugačiji način komunikacije kojem se ostale generacije teško prilagođavaju.
Obitelj ili posao
I konačno, osobe u svojim 30-im godinama najčešće osnivaju obitelj. Pritisnuti obiteljskim obavezama s jedne te poslovnim obavezama s druge strane, sve im je teže uspostaviti "poslovno-privatnu ravnotežu", zbog čega mnogi od njih razmišljaju o odustajanju od velikih poslovnih ambicija. (V.K.)
Izvor:
BusinessWeek