Glavni cilj projekta je bio pokrenuti raspravu o općim načelima koja karakteriziraju razvoj i provedbu uspješne politike tržišta rada u rješavanju globalne ekonomske krize.
Hrvatski zavod za zapošljavanje sudjelovao je u projektu "Različita iskustva – Nova rješenja" ("Different Experiences – New Solutions", DENS) kojeg su partnerstvu provodili relevantni dionici tržišta rada iz Slovenije, Danske, Češke i Hrvatske. Projekt je započeo u ožujku 2010. godine te završava u ožujku ove godine. Ukupna vrijednost projekta je 286,498.80 EUR, te je financiran sredstvima programa PROGRESS - Zajednica za zapošljavanje i socijalnu solidarnost.
Glavni cilj projekta je bio pokrenuti raspravu o općim načelima koja karakteriziraju razvoj i provedbu uspješne politike tržišta rada u rješavanju globalne ekonomske krize. Kroz razmjenu iskustava, dobrih praksi i ideja o uspješnoj i učinkovitoj politici u području povećanja ponude radne snage, htjelo se potaknuti uključenost socijalnih partnera i ostalih važnih lokalnih aktera u stvaranju učinkovitih struktura za uspješnu implementaciju aktivnog zapošljavanja i socijalne politike. Rasprave, razmjene praksi i umrežavanje dionika tržišta rada organizirani su kroz radionice na nacionalnoj razini te međunarodne forume, konferencije i web forume. Isto tako, provodila se javna kampanja u svrhu podizanja svijesti, razmjene znanja i širenja informacija.
U kontekstu razvoja učinkovitije politike tržišta rada, projekt je posebno istaknuo i promicao koncepte fleksigurnosti i aktivnog starenja. Pojam fleksigurnosti označava uravnoteženu kombinaciju fleksibilnosti i sigurnosti na tržištu rada, koja istovremeno poslodavcima daje dozu fleksibilnosti i slobode potrebnu kako bi mogli pratiti brze promjene na tržištu rada, dok radnicima pruža sigurnost zaposlenja i dohodovnu sigurnost tijekom tih izmjena.
Naime, primjenom politike fleksigurnosti, poslodavcu se olakšava proces zapošljavanja, ali i otpuštanja radnika u odgovaranju na potrebe tržišta rada, međutim otpuštenom radniku egzistencija je i dalje osigurana kroz visoke naknade za nezaposlene, a pružene su mu i brojne mogućnosti obrazovanja, prekvalifikacije ili usavršavanja koje osiguravaju njegovo novo zapošljavanje. Model fleksigurnosti vrlo se uspješno provodi u zemljama Sjeverne Europe, poput Danske, no treba priznati da su tamo uvjeti života i tržišta rada bitno drugačiji nego u našem okruženju.
Prava mjera fleksibilnosti i sigurnosti bit će postignuta kroz dijalog svih relevantnih socijalnih partnera i razvoj strategija fleksigurnosti primjenjivih na naše područje, odnosno učinkovitih u našim uvjetima. Koncept aktivnog starenja pak promiče prilagođene oblike zapošljavanja starije radno aktivne populacije, poput rada na skraćeno vrijeme, dijeljenog radnog mjesta, individualiziranog radnog vremena i brzine rada, i slično, kao i koncept cjeloživotnog učenja i razvijanja vještina. U svjetlu općeg starenja populacije u Europi, ova tema dobiva na važnosti jer se istovremeno povećava udio starijih radnika na tržištu rada.
Sa hrvatske strane, kao partner u projektu sudjelovao je Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ), jedan od najvažnijih aktera tržišta rada u našoj zemlji. Putem nacionalne radionice održane u okviru projekta, HZZ je otvorio raspravu na nacionalnoj razini o politici zapošljavanja i socijalnoj politici, situaciji na tržištu rada te postojećim praksama u kontekstu politike fleksigurnosti i aktivnog starenja. Dva transnacionalna foruma održana u Danskoj i u Češkoj Republici su pružila priliku za raspravu i razmjenu iskustava, ideja i gledišta na međunarodnoj razini. Za hrvatske partnere, bila je to izvrsna prilika za učenje, upoznavanje s europskim praksama i zajedničko preispitivanje rješenja i mogućnosti za hrvatsko tržište rada.
Uloga Hrvatskog zavoda za zapošljavanje prepoznata je u smislu pružanja mogućnosti za obrazovanje i usavršavanje nezaposlenih osoba, profesionalno usmjeravanje i usmjeravanje u karijeri, te usklađivanje ponude i potražnje na tržištu rada, međutim, osviještena je i potreba za širim socijalnom dijalogom i kontinuiranom predanosti svih socijalnih partnera na regionalnom i nacionalnom nivou, kako bi u konačnici moglo doći do pozitivne promjene.
Završna konferencija projekta, održana u Sloveniji, zaokružila je cijelu priču kroz razmjenu rješenja, inicijativa i pristupa u području zapošljavanja koja su priznata kao dobra rješenja, te raspravu o mogućim novim rješenjima za provedbu politika i praksi fleksigurnosti i aktivnog starenja. Nastavak suradnje partnera na nacionalnom i transnacionalnom nivou osiguran je kroz njihovo umrežavanje putem e-foruma, koji omogućuje njihovu daljnju komunikaciju i razmjenu ideja.