
EPAM u svojem poslovanju nastoji učinkovito reducirati negativan utjecaj na okoliš različitim korporativnim politikama, ali i aktivacijama unutar samih podružnica.
Održivost je jedna od najpopularnijih tema današnjice. Gotovo na svakom koraku moguće je čuti ili čitati o toj temi, no malo je stvarnog truda uloženo u održivo poslovanje na globalnoj razini. U praksi održivost zahtijeva visoku razinu svijesti, osobne i korporativne, te konkretne i mjerljive ciljeve. EPAM u svojem poslovanju nastoji učinkovito reducirati negativan utjecaj na okoliš različitim korporativnim politikama, ali i aktivacijama unutar samih podružnica.
Jedan od najvećih izvora zagađenja je jednokratna plastika. Poznato je da plastičnoj vrećici treba i do 1000 godina da se razgradi, a svake se godine na svijetu proizvede i do 300 milijuna tona plastičnog materijala. Također, ona dospijeva u okoliš te na taj način ulazi u hranidbeni lanac u vidu makro ili mikro plastike. Uz plastiku, izgaranje fosilnih goriva dovodi u opasnost našu atmosferu i ostavlja trajan i negativan učinak na klimu i okoliš. Iako je u današnje vrijeme zbog užurbanog stila života često teško u potpunosti zaobići plastiku ili vožnju automobilom, svatko se za sebe može potruditi od danas činiti jedan malen, ali odvažan korak prema održivosti.
Kružna ekonomija i upravljanje otpadom
Jedan od načina učinkovitijeg raspolaganja i upravljanja otpadom svakako je primjena načela kružne ekonomije, tj. gospodarstva. Kružno gospodarstvo je model proizvodnje i potrošnje koji uključuje dijeljenje, posudbu, ponovno korištenje, popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala što je dulje moguće. Na taj se način produljuje životni vijek proizvoda. U praksi to dovodi do smanjenja otpada na najmanju moguću mjeru. Kada proizvod dosegne kraj svojeg životnog vijeka, materijali od kojih je nastao se, kad god je to moguće, recikliraju. Oni se mogu koristiti iznova i iznova, stvarajući time dodatnu vrijednost.
Koncept kružne ekonomije nije stran u Zagrebačkom EPAM uredu. Svi timovi i zaposlenici na svoj način pridonose ekološkom i održivom funkcioniranju ureda. Naš people partner Martina Grubišić ističe: “Prilikom izbora materijala za dobrodošlicu uzimamo u obzir artikle kojima se naši zaposlenici redovito služe i uistinu im trebaju. Uvijek smo u potrazi za održivim predmetima koje se mogu višestruko koristiti, primjerice kvalitetan ruksak koji traje godinama nasuprot onom koji nije upotrebljiv nakon jednog pranja ili izdržljive termosice - umjesto jednokratnih boca.”
Ekološka osviještenost vanjskih promotivnih aktivnosti i materijala u domeni je marketinškog tima. Dugi niz godina na različitim konferencijama EPAM izabire digitalne letke, a u goodie bags uvijek prilažu metalne slamke, bambusove četkice za zube i druge održive materijale izbjegavajući koliko god je moguće uporabu jednokratne plastike. Unutar samog ureda za održivost brinu Lana Zagorščak i Dora Arbanas. “Naše poduzeće svjesno je svog utjecaja na okoliš i implementirali smo niz ekološki prihvatljivih praksi. Razvrstavamo biootpad, papir, plastiku, staklo i baterije kako bismo osigurali pravilno zbrinjavanje otpada. Za uredske potrebe trudimo se koristiti napitke u kartonskom pakiranju, umjesto kupnje flaširanih pića u plastičnom bocama. Također, instalirali smo sustav za hlađenje, grijanje i filtriranje vode kako bismo smanjili općenitu uporabu flaširane vode. Trudimo se smanjiti kupnju grickalica u plastičnom pakiranju te ih zamjenjujemo voćem i orašastim plodovima kad god je to moguće”, poručuje Dora Arbanas, project administrator u EPAM Hrvatska.
Fosilna goriva i ugljični otisak
Štetnost izgaranja fosilnih goriva , činjenica je koja predstavlja sve veću globalnu opasnost po zdravlje ljudi. Od električne energije koja osvjetljava naše domove do automobila kojima idemo na posao, moderni život je izgrađen na fosilnim gorivima poput ugljena, nafte i prirodnog plina. Ali njihovo sagorijevanje stvara klimatske promjene i oslobađa zagađivače koji dovode do prijevremene smrti, srčanih udara, respiratornih poremećaja, moždanog udara, astme i odsutnosti u školi i na poslu. Također je povezano s poremećajima iz autističnog spektra i Alzheimerovom bolešću.
EPAMov put prema održivosti u kontekstu fosilnih goriva i ugljičnog otiska započet je dogovorom o nultim emisijama uz uspostavljanje konkretnih kratkoročnih ciljeva. Ti su ciljevi službeno odobreni i javno dostupni na web stranici SBTi: EPAM Systems, Inc. Obvezao se smanjiti apsolutne emisije stakleničkih plinova opsega 1 i 2 za 46,4% do 2030. godine u odnosu na baznu godinu 2021. EPAM Systems, Inc. Također se obvezao smanjiti apsolutne emisije stakleničkih plinova opsega 3 iz poslovnih putovanja i putovanja zaposlenika za 25,0% u istom vremenskom okviru. EPAM Systems, Inc. dalje se obvezao da će 82,0% njegovih dobavljača po troškovima koji pokrivaju kupljenu robu i usluge, kapitalnu robu te prijevoz i distribuciju imati ciljeve temeljene na znanosti do 2028. godine.
Obveza i cilj korporacije jest posvećenost zaštiti okoliša i pozitivnom utjecaju na isti, kao i osiguranje zdravlja i sigurnosti zaposlenika, kupaca i globalnih zajednica. Kako bi ostvarili tu obvezu, u EPAMu je razvijena Politiku zaštite okoliša i zdravlja i sigurnosti. U središtu ekoloških politika je obveza kontinuiranog poboljšanja sustava upravljanja poslovnom okolinom. Njeguje se uvjerenje da je put prema održivosti kontinuiran i evolutivan te je za uspjeh presudna posvećenost tom putu, ostvarena pomoću pragmatičnih i značajne promjena.
Bikers breakfast
EPAM ulaže u budućnost s niskim udjelom ugljika i aktivno istražuju ekološke prilike, rješenja čiste tehnologije i zelene inicijative kako bi pomogli u rješavanju klimatskih promjena. Potrebno točno pratiti trenutne emisije ugljika i upotrebu resursa kako bi se poduzeli koraci za smanjenje svog otiska. EPAMova posvećenost održivosti rezultirala je desecima zelenih inicijativa (kampanje sadnje stabala, aktivnosti čišćenja, događanja povodom Dana planeta Zemlje itd.), od kojih mnoge usredotočuju na prakse izravne štednje energije i smanjenja ugljičnog otiska. To uključuje dizajniranje i implementaciju EPAM-ovog Kalkulatora Emisija, koji je stvoren za upravljanje podacima o korporativnim emisijama i analizu ugljičnog otiska.
U Zagrebačkom uredu imali smo zadovoljstvo prvi puta provesti Bikers Breakfast aktivaciju povodom svjetskog dana bez automobila koji se obilježava 22. rujna svake godine. U skladu s posvećenošću održivosti, EPAM Systems obilježio je taj dan potičući sve zaposlenike da ostave svoje automobile kod kuće. Ova inicijativa odražava ekološke ciljeve za smanjenjem emisija ugljičnog dioksida i promicanje zelenijih načina prijevoza. Aktivacija je bila osmišljena kao suradnja EPAMa i Markoprojekt poduzeća koje je svim zaposlenicima, ali i prolaznicima omogućio pregled i dijagnostiku bicikala - čak i manje popravke ovisno o težini problema. Kako bi biciklisti bili dobro raspoloženi dok čekaju u redu, članovi Marketing, Facility i People timova pobrinuli su se pripremiti zdrave slane i slatke varijante doručka. Inicijativa je oduševila prolaznike te smo ujedno na taj način potaknuli zaposlenike, ali i kolege koje dijele Bundek Park urede da kada su u mogućnosti, izaberu onaj zeleniji način prijevoza.
EPAM tijekom čitave godine, ulaže velike napore u održivo poslovanje i smanjenje korištenja ugljičnog otiska. Svaki zaposlenik pridonosi ekološki osviještenom djelovanju i pomaže da ova načela žive, ne samo na radnom mjestu, nego i izvan njega. Najbolja stvar koju možemo učiniti za okoliš, planet i našu budućnost jest usvojiti održive navike i rutine. Već danas možemo donijeti odluku te u potpunosti zamijeniti plastične vrećice onim platnenim, ići na posao biciklom ili koristiti javni prijevoz kada god smo u mogućnosti. Održiv način života nije promjena koju možemo napraviti preko noći, niti je taj put isključivo rezerviran za one koji ga se savršeno pridržavaju. On je skup malih promjena koje se postupno uvode u život, promjena načina razmišljanja i čvrsta odluka da od danas promišljeno pristupamo potrošnji, održivosti i životu u cjelini.
Ako su vam održivost i zaštita okoliša važne te se želite pridružiti ekološki osviještenoj tvrtki poput EPAM-a, pogledajte naše otvorene pozicije i/ili dostupne besplatne treninge na EPAM Campusu.