Kroz neko će vrijeme svi zaposlenici moći reći – "Da, na poslu se igramo"
Posljednjih nekoliko godina život većine, posebice uredskih zaposlenika, postao je igra. Naime, uz rukovanje e-mailom, pisanje izvještaja i obavljanje radnih zadataka, bez micanja od radnog stola moguće je igrati razne flash igre. A kada dođu kući, posebice oni mlađi, prihvate se računala ili igraćih konzola.
Svijet zabave sasvim sigurno prodire i na radna mjesta, smatra autorica članka i konzultantica za računalne igre Margaret Robertson, te dodaje kako će kroz neko vrijeme svi zaposlenici moći reći – "Da, na poslu se igramo".
Poželjni gameri
Autorica smatra da su prvi znaci prodiranja svijeta zabava u poslovne procese već vidljivi pri javljanju na natječaj za radno mjesto, a postat će još očitiji. Porast "gaminga" (strasti prema računalnim igrama) utječe na sadržaj životopisa. Dok se ne tako davno ovaj način zabave sramežljivo krio među ostalim hobijima, sada se ponosno ističe.
Uobičajeno je da posloprimci primjerice navode svoju zaljubljenost igrom "World Of Warcraft", a poslodavci među takvim kandidatima prepoznaju one koji već imaju razvijene organizacijske, voditeljske i razne druge vještine.
U posljednje vrijeme sve se glasnije govori da poslodavci provjeravaju karakter potencijalnih zaposlenika preko Interneta, a ovako bi mogli početi istraživati i njihove igračke navike.
Koliko vremena kandidat provodi igrajući igre, koliko je vješt u tome, je li opsjednut, koje vještine je razvio, je li spreman na suradnju te koliko je odlučan? Sve su to karakteristike koje bi poslodavci mogli saznati na temelju igračkih profila, blogova ili putem foruma.
Inovativne metode regrutiranja
Autorica smatra da se s igrama možda neće stati niti na samom razgovoru za posao, budući da će poslodavci vjerojatno željeti nadopuniti karakternu sliku o kandidatu. Trenutno, ističe ona, samo pasionirani igrači znaju da se kroz igru vrlo brzo mogu otkriti važne karakterne osobine poput spremnosti na rizik, pristupa rješavanju izazova ili načina komunikacije.
Istovremeno, kako će populacija postajati sve više "igrački načitana", rast će i potreba za uvođenjem inovativnih metoda regrutiranja najboljih talenata.
Zabavna sučelja
Pitate se što je s obavljanjem radnih zadataka? Autorica ističe da su i na korisničkim sučeljima raznih aplikacije već uvedene grafičke i softverske izmjene koje olakšavaju snalaženje, a pritom mogu biti i zabavne za korištenje. Dodatnim usavršavanje postat će još zabavnije, a rad u njima još veći užitak.
Korisno je napomenuti da je profesor računalnih znanosti sa sveučilišta Carnegie Mellon, Lui von Ahn izračunao da stanovništvo 9 milijardi sati godišnje provede igrajući Solitaire, a većina njih ga igra na poslu.
Usporedimo li tu brojku s procjenom da je za stvaranje Wikipedie bilo potrebno 100 milijuna sati, znači da bi se godišnje moglo stvarati otprilike 100 Wikipedia, samo kada se igra ne bi koristila kao alat za ubijanje vremena.
Što mislite, koliko će dugo cjelokupna populacija zanemarivati ove činjenice? (V.K.)
Izvor:
BBC