Stručnjaci savjetuju da vam nitko neće zamjeriti ako s odgovorom pričekate 20-ak sekundi i dobro razmislite
Na kompliciranom razgovoru za posao čak se i najbolje pripremljeni kandidati znaju zbuniti. Razlog tome su razne taktike kojima ispitivač nastoji otkriti koliko je potencijalni zaposlenik spretan.
Mnogo je osoba koje s intervjua za posao ne nose lijepa iskustva, a možda je upravo njihova nepažnja ili čak i pogrešna namjera bila glavni razlog zbog kojeg se situacija zakomplicirala.
Inzistiranje na istini
Od kada su stari Lidijci izmislili novac i koristili ga za plaćanje radne snage, budući zaposlenici pokušavali su se predstaviti u što boljem svijetlu ne bi li dobili posao, a time i novac. Tako je i danas, iako je u žaru borbe potrebno paziti da vas poslodavac ne uhvati u laži.
Izvršni direktor tehnološke tvrtke Viglen, Bordan Tkachuk koji kao ispitivač sudjeluje i u reality showu "Pripravnik" napominje kako je iskrenost najcjenjenija osobina budućih zaposlenika. Međutim, on napominje da se istina može i proširiti, a sam kandidat profitirati, samo ako svoju priču drži u realnim granicama.
Naime, upravo je Tkachuk tijekom showa uhvatio u laži jednog kandidata koji je naveo da je studirao dvije godine. Istina je ipak bila malo drugačija. Naime, on je upisao navedeni fakultet, ali je odustao nakon četiri mjeseca.
"Nekoliko puta sam ga ispitivao o njegovom akademskom obrazovanju i pružio mu više prilika da mi iskreno kaže je li zaista studirao dvije godine.
Pokušao sam pridobiti njegovo povjerenje. S obzirom da se njegova priča nije vremenski podudarala s ostalim navodima iz životopisa, nisam mu više postavljao pitanja već smo poveli neformalni razgovor. Kad sam ga nakon nekoliko minuta ponovno upitao za fakultet, zbunio se i priznao da laže", objašnjava Tkachuk.
S obzirom da je sam intervju stresan, kandidati si ne bi smjeli još više zagorčavati situaciju tako da moraju pokrivati priču koja ne drži vodu.
Provokacija
Nažalost, u nekim slučajevima ispitivači mogu početi pomalo i provocirati kandidata kako bi provjerili njegovu samokontrolu. Kandidat koji je primijetio da je podigao glas i dao se isprovocirati, mora se pokušati što prije umiriti.
Iako poslodavac može izvršiti određeni pritisak na kandidata želi li provjeriti kako će se ovaj snaći, mora poštovati granice dobrog ukusa. Za kandidata je pak važno ne obazirati se na provokacije i ostati smiren i usredotočen na odgovore.
Šaljive situacije
Kako bi provjerili ozbiljnost kandidata neki ispitivači pokušat će ga nagovoriti na svakakve šaljive i zbunjujuće situacije.
Tijekom intervjuiranja istog kandidata koji je u showu lagao, Simon Mitchell iz američke konzultantske tvrtke DDI, zamolio ga je da oponaša dinosaura.
Nakon što je ustao, počeo je glasno urlikati i mahati rukama, pa mu jedan od ispitivača rekao da nije trebao pristati na demonstraciju. Dakako, on je odgovorio da ne bi pristao to učiniti pred direktorom tvrtke. Možete zamisliti, kakav su zaključak izvukli ispitivači.
Međutim, postoje i brojne druge taktike kojima ispitivači pokušavaju zbuniti kandidata: "Kada ste zadnji put zaista pogriješili?" ili "Zamislite da se od sutra u našoj državi počne voziti suprotnom stranom ulice. Što biste vi učinili?" Stručnjaci savjetuju da vam nitko neće zamjeriti ako s odgovorom pričekate 20-ak sekundi i dobro razmislite što ćete odgovoriti.
Koliko znate o nama?
Ispitivači iz "Pripravnika" objašnjavaju da kandidate često pitaju "Što znate o našoj kompaniji?". Tkachuk objašnjava da svatko od njih zna informacije koje je prikupio na Internetu, pa je teško nekog izdvojiti. On ističe da poslodavce ne zanima samo što kandidati znaju o kompaniji već i koliko – o poslovanju, konkurenciji, proizvodima, poziciji na tržištu... Ako od jednog kandidata čuju te podatke, znat će da se ta osoba zaista potrudila prikupiti ih i da je najviše zainteresirana za rad. (V.K.)
Izvor:
BBC