Trener nogometnog kluba Manchester United niti nakon niza uspjeha ne odmara, već planira slijedeći potez te sam priznaje da mu je posao kao droga
"Sve ima svoje vrijeme", reče Kohelet, "vrijeme rađanja i vrijeme umiranja, vrijeme ubijanja i vrijeme liječenja...vrijeme plača i smjeha, vrijeme tugovanja i vrijeme plesa..." Što bi ta biblijska izreka mogla reći o modernim menadžerima? "Postoji vrijeme rada i...hmmm, to je to".
Mnogi ne vide ništa loše u ovakvom pristupu. Manadžer Manchester Uniteda, Alex Ferguson je savršen primjer. Kada su ga nakon osvajanja Lige prvaka novinari pitali je li sretan, odgovorio je: "Da, slavio bih ovu večer."
Kratkotrajna euforija
"Međutim, ja se sigurno neću zanijeti tim uspjehom i sutra ujutro ću već razmišljati o novoj sezoni. Euforija brzo uzblijedi – to je droga, onaj krajnji trenutak. Razmišljat ću o budućnosti i pregledavati zjenice igračima kako bi se uvjerio da u njima još uvijek tinja glad za uspjehom".
Želja, glad, ambicije – čini se da današnje radno okruženje zahtjeva sve više ovakvih obilježja. Ako ozbiljno planirate napredovati u karijeri ili voditi organizaciju prema još većem uspjehu, tada vam je potreban snažan osjećaj za hitnost i nametljivost.
Uloge u reallity showu
Milijuni TV gledatelja gledali su napetu završnicu posljednje sezone reallity showa "Pripravnik", koja je ponudila izobilje promjena raspoloženja te varanja među kandidatima koji su bili spremni podmetati svojim suparnicima, ako bi si time osigurali bolju poziciju u showu ili si priskrbili bolji posao.
Iz ovog primjera vidljivo je da ako želite biti pobjednik, morate se znati suprotstaviti, prirediti pozitivan show, ostaviti pravi dojam i pokazati da ste "isplativi".
Dobar zaposlenik u današnjem korporativnom svijetu neće samo dobro obavljati svoj posao, već će znati ispričati i dobru priču o sebi.
Osobni identitet
"U današnje vrijeme morate raditi na svom identitetu", objašnjava sociolog Anthony Giddens. Danas postoje različiti životni stilovi i moramo odabrati tko zaista želimo biti.
Potvrđuje to i fenomen Big Brothera u kojem se natjecatelji, bez obzira kakvi bili u privatnom životu, prilagođavaju situaciji i igraju određene uloge ne bi li izborili konačnu pobjedu.
Na jednom simpoziju pod nazivom "Humanizacija posla", Lord Giddens definirao je dva tipa uspješnih osoba – opsesivnog profesionalca posvećenog poslu i problematičnog zaposlenika koji je ovisan o uspjehu i zarobljen u okvirima kompulzivnog ponašanja.
Pritom je istaknuo da nove tehnologije samo dodatno potpomažu ovisnost, a ovisnicima pružaju trenutno zadovoljstvo. Primjerice, u ponoć ne morate uključivati računalo da bi pogledali e-mail, već sa noćnog ormarića možete uzeti BlackBerry.
Alternativni model vođe
Tom prilikom Giddens je upozorio kako je kompulzivno ponašanje povezano s depresijom, ali također može biti preduvjet za veliki napredak i uspjeh.
Primjer Alexa Fergusona to i potvrđuje. Uspjeh je njegova droga, a on je čak to i priznao. I u trenutku kada već počinje planirati slijedeći uspjeh, i sam zna da će krajnje zadovoljstvo biti prolazno. Nije li taj nogomet ponekad baš čudna igra?
Prije nego li je postao poznata televizijska ličnost, nekadašnji predsjednik svjetski poznatog proizvođača televizora Granada, Sir Gerry Robinson svojevremeno je ponudio alternativni model nastanka uspješnog poslovnog vođe.
Naime, on smatra da postoji tek 10 do 12 ključnih odluka koje na godišnjoj razini moraju biti ispravno donešene. Robinson objašnjava kako se potrebno usredotočiti samo na tih 12 odluka i uspjeh vam je 80 posto zagarantiran.
Što se pak tiče ostalog posla – opustite se, delegirajte i s poslom ćete, kao i Sir Gerry biti gotovi svakog petka poslijepodne. Nije li ovo u današnjem ubrzanom poslovnom okruženju pomalo naivno? Možda. Neiskreno – s obzirom na kompleksnost modernog poslovnog života? S velikom bismo sigurnošću mogli zaključiti da jest.
Skrivanje iza uspjeha
Američki teoretičar organizacije i konzultant Russ Ackoff ističe pak da vas naprekidan rad i stalno nastojanje da "loše stvari učinite boljima" neće dovesti do uspjeha. S druge strane, baš kao u reallity showu, osobe moraju voditi nemilosrdnu borbu kako bi došle do vrha i na njemu se što duže zadržale.
"Ako mi iskrsne neki posao koji zahtjeva sedam dana rada, onda ću ga se prihvatiti", rekao je jednom prilikom Sir Garry Robinson. Ali, nastavio je – "to se rijetko događa. Po mom mišljenju mnoge osobe koriste posao tj. skrivaju se iza njega kako bi ponekad prikrili svoje ostale nedostatke, posebice ako su uspješni."
Možda najbolje pitanje koje bi se nekim "ovisnicima o poslovnom uspjehu", koji doslovno rade 24 sata svih sedam dana u tjednu, trebalo postaviti glasi: "Zašto ne želite otići kući?" (V.K.)
Izvor:
Financial Times