Mnogi ljudi koji dobe otkaz, boje se da će ih prošlost proganjati i da se neće snaći na slijedećem razgovoru za posao. Na kraju krajeva, zaposlenik želi impresionirati svog potencijalnog šefa, a saznanje da je njegov budući zaposlenik zatajio na bivšem poslu i nije neka preporuka.
Otkaz ne znači automatski isključenje iz budućeg posla. Knjiga uključuje intervjue s poznatim profesionalcima koji su dobili otkaze, ali su iskoristili to iskustvo da bi poboljšali vlastiti uspjeh.
Kako da onda postupate s pitanjima koja su vezana uz prošli posao? Evo nekoliko savjeta koji bi Vas mogli zadržati na popisu za novi posao nakon što je intervju s potencijalnim poslodavcem završio.
1.Planirajte odgovore na pitanja
Najbolja stvar koju možete učiniti je da dođete na intervju spremni odgovarati na pitanja o radnom iskustvu. Pripremite se i razmislite o negativnim stvarima radnog iskustva. Zašto su Vas otpustili? Što ste iz toga naučili? Što ste učinili dobro, a što loše? Probajte gledati objektivno na situaciju, kako iz poslodavčevog kuta gledanja, tako i iz vlastitog. Nigdje nećete stići ukoliko se izjedate zbog gubitka prošlog posla, a negativni osjećaji će se vidjeti na razgovoru za mogući posao.
2. Nemojte svojevoljno davati informacije
Važno je govoriti istinu, ali ne morate skretati pažnju na nešto što Vas nitko nije pitao, pogotovo ako ste zabrljali na prošlom poslu. Budite iskreni, ali kako birate riječi ovisi o Vama. Preporučljivo je i prihvatljivo upakirati istinu na način koji Vam najviše odgovara. Možete npr. reći da ste otišli iz kompanije, ili samo kratko spomenuti prošli posao. Možda bi odgovor «Jednostavno nije funkcioniralo i posao u toj kompaniji mi nije potpuno odgovarao.», bio dovoljan. Imajte na umu da ova taktika ne funkcionira u svim situacijama. Jedino ako ste sporni posao izgubili prije nekoliko godina, otkad ste već stekli važnijeg radnog iskustva.
3. Ukratko objasnite situaciju, a zatim se fokusirajte na pozitivne aspekte
Očito je da ste bili otpušteni i ne možete više izmicati odgovoru. Morate ukratko objasniti situaciju i krenuti dalje. Evo jednog primjera: «Kompanija za koju sam radio prolazila je kroz velike promjene, nažalost moj nadređeni je trebao vještine radnika koje ja tada nisam posjedovao.» Kad jednom objasnite zašto ste bili primorani otići, vrijeme je da skrenete na pozitivne stvari. Npr.: «Od toga vremena poboljšao sam svoje vještine. Upisao sam dodatne sate kompjuterskog tečaja, upoznao se s industrijskim organizacijama i osjećam da me takvo iskustvo čini dobrim kandidatom na duge staze.»
Važno je ukazati što ste naučili iz iskustva, ma kako loše ono bilo, što ste učinili da sami sebe poboljšate i na to se fokusirajte u intervjuu. Učite iz prošlosti, ali razmišljajte o budućnosti.
(T.K)
Izvor:
Vezani članci: