Prošli ste na prvom razgovoru za posao, impresionirali ste sve svojim životopisom, vještinama, znanjem i entuzijazmom te ste pozvani na drugi krug razgovora. U tom trenutku vi se nalazite samo još jednu stepenicu od radnog mjesta za koje je raspisan natječaj.
Međutim, problem nastaje kada vam ponude plaću, a vi biste željeli više. Želite li saznati kako ih uvjeriti da vi zaista zaslužujete više, predlažemo vam nekoliko savjeta.
Istražite
Pokušajte, što je više moguće, saznati koliki je raspon plaća na novom radnom mjestu. Također, korisno je saznati kako tvrtka kotira na tržištu te kakva je interna politika tvrtke. Naime, ako u ugovoru stoji kako morate početi od pripravničke plaće, onda nemate izbora. Možda kolektivni ugovor nove tvrtke ograničava bilo kakvu fleksibilnost u određivanju plaće, bez obzira kakva vam je stručna sprema. Kao dio vašeg istraživanja, svakako bi trebali imati jasnu viziju o tome koliku minimalnu plaću očekujete.
Nemojte se odavati prije vremena
Popunjavate li formular za posao na kojem trebate napisati koliku plaću očekujete, mogli bi tu kućicu ostaviti praznu te ne spominjati specifičan iznos u svojoj ponudi za posao. Vi želite biti stavljeni u razmatranje, a da pritom ne misle kako su vaša očekivanja previsoka. Međutim, valja biti oprezan kako ne biste tražili manje od onoga što su vam spremni ponuditi.
Budite svjesni svojih vrijednosti
Razmotrite jeste li u poziciji kada možete diktirati uvjete. Ukoliko vam u isto vrijeme još neke tvrtke nude više poslovnih mogućnosti, možete se vrlo lako naći u poziciji davati uvjete. No pazite da ne pretjerate i nemojte biti previše samouvjereni ili nadmeni. U redu je spomenuti kako imate i druge razgovore za posao, no ne forsirajte njihovu odluku.
Pustite neka oni prvi spomenu plaću
Izbjegavajte biti prvi koji će spomenuti iznos plaće. Napomenite kako ste spremni raditi za kompaniju koja zna nagraditi rad zaposlenika i kako ćete sigurno pristati na prihvatljivu kompenzaciju. Budete li "stjerani u kut" recite koliku bi plaću željeli no svakako napomenite kako o svemu možete raspravljati.
Istaknite svoje sposobnosti
Prilikom razgovora o bivšem poslu, istaknite uspjehe koje ste postigli te ukupne zasluge u uspjehu tvrtke. Budućem poslodavcu bi to moglo biti od pomoći te bi nakon što shvati prednosti vašeg zapošljavanja, mogao povisiti ponudu.
Održavajte očni kontakt
Pažljivo slušajte kako vam predstavljaju ponudu. Kada vam budući poslodavac predloži iznos plaće, klimnite glavom kako bi shvatio da ste počeli razmišljati o njegovoj ponudi, no ostanite tihi, ništa ne govorite. Ako je to niže od onog što ste očekivali, ne pokazujte razočaranje.
Budite razumni
Uvidjeli ste kako je ponuda mala, a ne znate što reći na to? Tražite li povišicu od 10%, mogli bi dobiti samo 5 posto. Ne budite napadni jer se uvijek možete zahvaliti i otići s razgovora. Možda vas nazovu i ponude vam veću plaću, a uoče li vašu pohlepu i aroganciju, vaš životopis mogu gurnuti u stranu i nikada vas više pozvati.
Budite fleksibilni
Želite li doista upravo taj posao, možda ćete čak i pristati na njihovu ponudu, uz dodatne bonuse za posebne zasluge. Pritom budite spremni točno utvrditi o kakvim je bonusima riječ. Razgovarajte o drugim mogućnostima koje vam mogu ponuditi: službeni mobitel, dodatnu edukaciju, službeni automobil ili neku drugu beneficiju. Vaš je cilj u konačnici postići bolje uvjete nego na početku razgovora. Na kraju se pobrinite da sve dogovorene beneficije i bonuse dobijete i napismeno.
Odigrate li prave karte, velike su šanse da dobijete posao koji želite, sa plaćom iz snova.
(V.K.)
Izvor:
AskMen