Velika Britanija je na sramotnoj poziciji zemlje u kojoj je najveća razlika između plaća muškaraca i žena.
Iako se u gotovo svim europskim zemljama osim Švedske i Finske, kad je riječ o plaćama, žene diskriminiraju u odnosu na muškarce, najveća razlika od 17% je upravo u Britaniji.
Podaci koji su izašli na vidjelo i izvještaju "Stvaranje poštenije budućnosti" prava su pljuska Blairovoj vladi, koja ideološki jako polaže na jednakost svih, pa tako i jednakost spolova.
Na loš položaj žena, ukazano je nakon što je uveden Zakon o najmanjoj zajamčenoj nadnici, čijem se uvođenju dugo protivilo. Od tog su zakona najviše profitirali najslabije plaćeni, a ustvrdilo se kako su takve poslove gotovo u velikoj većini obavljale žene.
Utvrdilo se kako su medicinske sestre i dalje slabija plaćene od primjerice radnika koji rade na traci u automobilskoj industriji ili od vodoinstalatera.
S velikim problemom se pogotovo susreću žene koje imaju djecu te se odlučuju na poslove za koje je potrebna mnogo manja stručna sprema od one koje imaju, jer je i satnica u tim zanimanjima fleksibilnija.
Zbog toga što je briga o djeci nedostupna ili vrlo skupa, majke se odlučuju za rad na pola radnog vremena od četiri sata.
Za ta četiri sata poslodavac daje čak 41% manje davanja državi te mu je stoga isplativije imati dvije žene zaposlene na pola radnog vremena nego jednu na puno radno vrijeme.
Jasno, time i žena koja želi raditi puno radno vrijeme, ima manje šansi da dobije stalno zaposlenje.
(V.K.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija