Lisabonska strategija za rast i zapošljavanje u EU opterećena je nedostatkom jasnih zajedničkih ciljeva, nedovoljnim financijskim sredstvima i preblagim ocjenama postignutih rezultata, konstatirao je bruxelleski institut Bruegel u studiji "Last Exit to Lisbon" o kojoj su raspravljali i ministri financija članica Europske unije.
Institut uočava slabosti u provedbi strategije ponajprije u velikim članicama, Njemačkoj, Francuskoj, Španjolskoj, Italiji, Poljskoj i Velikoj Britaniji, dok nove članice postižu bolje rezultate.
U studiji su vrednovana četiri kriterija, poput uključivanja parlamenata, ali i socijalnih partnera u provedbu strategije. Pritom je na indeksnoj ljestvici ostvarivanja lisabonskih ciljeva EU u cjelini zabilježio u prosjeku 5.8 bodova. Šest "velikih" zabilježilo je tek 4.8 bodova, a 19 manjih članica 6.1 bodova. Maksimalan je broj bodova 12.
Autori studije Jean Pisani-Ferry, šef Bruegela, i belgijski ekonomist i bivši savjetnik Europske komisije na čelu s Romanom Prodijem, Andre Sapir ipak tvrde da treba i dalje preporučivati provedbu strategije.
Zato zahtijevaju da se na proljetnom samitu korigiraju trenutno vrlo općenite smjernice za ostvarivanje lisabonskih ciljeva. Nadalje, Komisija mora utvrditi jasnu metodu ocjenjivanja reformskih planova pojedinih članica te objaviti tko postiže bolje a tko slabije rezultate, sugeriraju Pisani-Ferry i Sapir. Članice se također moraju snažnije obvezati na ostvarivanje vlastitih ciljeva i izraditi nacrt vlastitog reformskog programa za eurozonu, dodaju.
Pokušaji austrijskog predsjedateljstva EU da snažnije obveže članice na provedbu ciljeva koje su same definirale i da potakne usvajanje odgovarajuće odluke na proljetnom samitu EU naišli su proteklih tjedana na žestok otpor.
(T.B.)
Izvor:
Hina