Izgledi za ekonomske reforme u srcu eurozone ovaj su tjedan doživjeli ozbiljan udarac nakon što je Francuska, zbog masovnih uličnih prosvjeda, bila prisiljena povući kontroverzni zakon koji bi omogućavao lakše zapošljavanje i otpuštanje te dodatno nakon pobjede Prodijeve lijeve koalicije u Italiji. U posljednja 24 sata, nade za reforme u Europi doživjele su najteži udarac nakon dugo vremena, rekao je Holger Schmieding, europski ekonomist u Bank of America.
Izborni rezultati u Italiji ukazuju na tijesnu pobjedu Prodija, što bi moglo dovesti do formiranja slabe koalicijske vlade, koja će, zbog vrlo tanke većine, vrlo teško provesti bolne i nepopularne reforme. Također, problemi u Francuskoj dovest će do zastoja u reformama najmanje na godinu dana, odnosno do novih izbora u toj zemlji.
Analitičari smatraju kako je to pljuska onim vođama koji su obećavali povećati ekonomski rast i konkurentnost u Europi u sve više globaliziranoj svjetskoj ekonomiji u kojoj jeftina Kina predstavlja sve ozbiljniju konkurenciju zbog svog snažnog izvoza.
Također, ovakav razvoj događaja ostavlja njemačku kancelarku Angelu Merkel sve usamljenijom s njenim programom koji uključuje slične reforme zakona o radu kao i u Francuskoj iako se smatra kako su Nijemci odlučniji provesti takve mjere ako bi one njihovoj ekonomiji, najvećoj u Europi, povratile staru slavu.
Adam Posen, ekonomist u washingtonskom Institutu za međunarodnu ekonomiju ističe kako najnoviji udarac reformi ima marginalan ako ne i zanemariv utjecaj na jedan od najvećih europskih problema - osigurati da društvo koje sve više stari i dalje može ljudima davati pristojne mirovine.
Posen smatra kako je glavno pitanje u Europi rizik od osiromašivanja, a ako se to dogodi, bit će još teže braniti relativno visoki životni i radni standard koji se izgrađivao desetljećima. Ono što je dugoročno ugroženo jest ekonomski potencijal, ističe Posen.
(T.B.)
Izvor:
Poslovni dnevnik