Vlade članica Europske unije moraju brzo riješiti spor oko trajanja radnog tjedna jer će se u protivnom suočiti s prijavom sudu, upozorila je Europska komisija.
Članice moraju odmah povući odgovarajuće poteze. Kompromis će biti moguć samo ako sve strane naprave ustupke, izjavio je povjerenik EU za zapošljavanje Vladimir Špidla u službenom priopćenju, objavljenom nakon što je pravobranitelj EU konstatirao da Bruxelles predugo rješava slučajeve kršenja europskih propisa.
U višegodišnjem sporu Velika Britanija našla se na udaru kritike ostalih članica EU, poput Francuske i Španjolske, zbog odluke o izdvajanju određenih profesija iz obveze 48-satnog radnog tjedna.
Spor je blokirao promjene kojima bi se riješio specifičan problem dugog radnog tjedna liječnika, vatrogasaca i ostalih službenika, koji uz redovito radno vrijeme imaju i dežurstva.
Pučki pravobranitelj EU pozvao je u srijedu Komisiju da hitno uvrsti na dnevni red pritužbu liječnika iz Njemačke zbog izostale osude njemačke vlade u vezi s kršenjem europskih propisa o radnom tjednu.
Najviši sud EU upozorio je da Njemačka i ostale zemlje moraju uračunati sve radne sate koje liječnici provedu u bolnicama kao standardno radno vrijeme čak i ako dežurstvo provedu spavajući.
Neprihvatljivo je da građani trpe posljedice političke blokade. Ne budu li ministri sljedećih mjeseci uspjeli postići dogovor o tom pitanju, neću imati drugog izbora
do prijaviti ih sudu, upozorio je Špidla.
Odgovarajuća direktiva predviđa maksimalno trajanje radnog tjedna od 48 sati, izračunato na temelju četveromjesečnog referentnog perioda.
(Hina)