Kako bi do kraja slijedeće godine Hrvatska trebala imati novi Zakon o radu (ZOR) koji sadržajno morati biti usklađen s europskim direktivama, prošlog je tjedna održan prvi sastanak koordinacije svih sindikata na kojem se raspravljalo o formiranju radne skupine koja bi osmislila i Vladi predložila sindikalni prijedlog novog
ZOR-a.
Iako na sastanku nisu bili predstavnici Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), taj je sindikat već usuglasio svoj prijedlog zakona, a prema njihovu mišljenju, predmeti najčešće zloupotrebe su ugovori o radu na određeno vrijeme. Stoga će u svom prijedlogu ZOR-a izričito tražiti da se oni sklapaju samo kao iznimka i to maksimalno na rok od godinu dana.
Njihov prijedlog zakona predviđa i određivanje maksimalnog broja zaposlenika unutar tvrtke, zaposlenih na određeno vrijeme, a ukoliko se pak utvrdi daljnje nepoštivanje tih odredbi, Savez, osim novčanih sankcija, u svom prijedlogu predviđa i zatvorske kazne.
Primjetili smo da poslodavci najčešće zloupotrebljavaju pojam ugovora na određeno vrijeme. To nikako nije doprinijelo fleksibilizaciji i mobilnosti tržišta rada, pa ćemo uz ostalo tražiti da se rok zastare u takvim slučajevima produlji na pet godina, naglašava Ana Knežević, v.d. predsjednica SSSH.
Sindikat se zalaže i za promjene odredbi o ugovoru o radu, radnom vremenu, godišnjim odmorima te plaćama i naknadama plaća. Također u ZOR žele uvesti termin mobbinga kao i program zbrinjavanja radnika, ali i sankcije za nepoštivanje zakona kako bi ga poslodavci ozbiljnije shvaćali.
Predsjednik NHS-a Krešimir Sever, napominje kako nova verzija ZOR-a mora biti donešena u suglasnosti sa svim sindikatima, jer će u suprotnome ZOR ponovno poprimiti vizure zakona koji ne ide na ruku radnicima.
Direktor HUP-a Đuro Popijač, pak kaže kako mu nije jasno zašto se pojedini sindikati natječu tko će prvi izići sa svojim prijedlogom te zaključuje kako novi zakon mora osloboditi tržište rada te poslodavcima omogućiti brži i jednostavniji način dolaska do novih zaposlenika jer se jedino tako može povećati zaposlenost.
Osim navedenog, SSSH predlaže i poništenje redovnog ili izvanrednog otkaza ukoliko ga je radnik dao pod prijetnjom ili u zabludi u koju ga je doveo poslodavac, veći broj predstavnika radnika u nadzornim odborima te smanjenje minimalnog broja radnika potrebnih za osnivanje radničkih vijeća u poduzećima.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik