Udruga radničkih sindikata Hrvatske (URSH) i sindikalna središnjica GLAS HR, smatraju da ovršni zakon treba hitno mijenjati jer nije moralan. Sindikati od Vlade traže hitne izmjene, koje će svakom građaninu jamčiti da u slučaju da digne kredit ili za njega jamči kao sudužnik, neće ostati bez cijelog iznosa plaće ili mirovine.
Svaki je hrvatski radnik zadužen za oko 35.000 eura, a svaki građanin za 10.000 eura, tvrde u ta dva sindikata. Predsjednik obiju sindikalnih središnjica, Boris Kunst ustvrdio je da dvije trećine građana Hrvatske iz egzistencijalnih razloga – živi na kredit te da nikome nije stalo zaštiti ih od banaka.
Kako bi zaustavili širenje siromaštva, tražimo od Vlade da izmjeni zakon tako da se građani mogu odreći samo trećine plaće ili mirovine, istaknuo je Kunst te dodao da posebno treba zabraniti potpisivanje izjava kod javnih bilježnika kako se korisnici kredita ili sudužnici odriču kompletnih primanja.
Središnjice, uz izmjene Ovršnog zakona, traže žurno uvođenje postupka za slučaj nesposobnosti plaćanja fizičke osobe. Iako u hrvatskom zakonodavstvu postoje propisi koji reguliraju kako se za određene obveze radniku može prisilno oduzeti najviše trećina plaće ili mirovine, dok naknade za tjelesna oštećenja i dječji doplatci ne mogu biti predmet ovrhe ili osiguranja, u praksi se to ne poštuje.
Naknadnom izmjenom Ovršnog zakona ozakonjena je praksa banaka da se daje suglasnost na zapljenu cijelih plaća i mirovina, takve izjave kod javnog bilježnika potpisuju jamci, koji kasnije plaćaju sva potraživanja banke prema dužnicima, sve do potpune naplate.
Pravna savjetnica GLAS HR-a, Dušanka Drača napominje kako su na taj su način jamci dovedeni u situaciju da njihova plaća ne uživa nikakvu zaštitu, pa se gubi smisao i svrha zaštitnih odredbi Zakona o radu, Zakona o mirovinskom osiguranju, Zakona o doplatku za djecu i Ovršnog zakona.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik