Iako je prema podacima Državnog zavoda za statistiku bruto domaći proizvod (BDP) u zadnjem tromjesečju te i na razini cijele prošle godine, porastao za 4,8%, Hrvatski ekonomski rast i dalje zaostaje u usporedbi sa susjednim zemljama.
Iako tranzicijske zemlje posljednjih godina bilježe visoke stope rasta, plaće su kod njih u pravilu rasle sporije od BDP-a i zato su uspijevale održati ekonomsku konkurentnost.
Tako su u proteklih šest godina plaće u Hrvatskoj najviše porasle početkom 2003. i tada su premašile rast BDP-a. Nakon toga su plaće realno rasle 1% do 2% ispod stope rasta BDP-a.
Glavni ekonomist Saveza samostalnih sindikata Mario Švigir, ističe kako "plaće u tranzicijskim zemljama poput Hrvatske moraju rasti brže od plaća u razvijenim industrijskim demokracijama jer brže raste i BDP koji kreće s niže razine.
Drugim riječima, raste novostvorena vrijednost pa je legitimno da rastu i plaće, odnosno naknada za rad uložen u natprosječni rast
BDP-a".
Kad bi, prema njegovu izračunu, plaće u EU nastavile rasti u prosjeku 3% godišnje, i s dvostruko većim godišnjim rastom hrvatskih plaća od 6% godišnje, Hrvatskoj bi trebale 44 godine da sustigne prosječne plaće u EU.
Kada plaće u EU ne bi uopće rasle, a hrvatske nastavile rast po prosječnoj stopi od 5% godišnje, Hrvatska bi sa sadašnjom prosječnom godišnjom bruto plaćom od 9.996 eura sustigla trenutnu prosječnu bruto plaću radnika u EU od 34.000 eura godišnje tek za 26 godina.
"Kada bi nam plaće rasle istom stopom, za zemljama EU sve bismo više zaostajali u pogledu kupovne moći i plaće", zaključuje Švigir. Određeno ubrzanje rasta za ekonomiste je očekivano s obzirom na to da su osobna potrošnja i veće investicije najavljivali nešto bolje rezultate.
Analitičar Raiffeisen banke Zdeslav Šantić, ističe kako su "povrat duga umirovljenicima, nastavak kreditne aktivnosti i povećanje kupovne moći stanovništva zbog nešto niže inflacije i viših plaća, najviše pridonijeli ubrzanju osobne potrošnje".
U četvrtom kvartalu osobna je potrošnja porasla 4,1%, a na razini cijele godine 3,5 posto.
(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list