Prema jučerašnjoj odluci Ustavnog suda, žene će u mirovinu moći tek sa 65 godina života, a njihov dulji radni vijek neophodan je ako se želi riješiti kriza mirovinskih fondova.
Naime, zbog neočekivano dugog životnog vijeka mirovinski su fondovi diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj, poluprazni te je njihova održivost itekako upitna.
Također, odredba o različitoj dobi za umirovljene suprotna je ustavnoj odredbi o ravnopravnosti spolova te je Ustavni sud jučer odlučio da zakonodavac tu nejednakost mora ispraviti do kraja 2018. godine.
Do sada su muškarci u mirovinu odlazili sa 65, a žene sa 60 godina, a 2018. će svi u mirovinu tek nakon 65. godina starosti.
Podizanje dobne granice za umirovljenje trend je u cijelom svijetu, jer se životni vijek produljio, a omjer između radno aktivnog stanovništva i umirovljenika u velikom je nesrazmjeru.
Stoga mirovinske fondove nema tko puniti, a mirovine se isplaćuju dulje nego ikada, i to većem broju umirovljenika zbog čega prijeti urušavanje cijelog sustava.
"Mirovinski su se fondovi ispraznili, i to je glavni razlog malim mirovinama. Taj će se problem sve više produbljivati, a za nekoliko desetljeća mirovine kao takve neće moći podmiriti ni osnovne životne troškove", napominje prof. dr. Gojko Bežovan, redovi profesor sa Studijskog centra socijalnog rada na Pravnom fakultetu u Zagrebu. On savjetuje kako bi osobe koje će radni vijek završiti u sljedećih 20 i više godina trebale početi štedjeti ili ulagati u nekretnine kako bi u starijoj dobi imali od čega živjeti.
I dr. Danijel Nestić, znanstveni suradnik na Ekonomskom institutu u Zagrebu, slaže se da će najveću korist od povećanja radnog vijeka za žene imati mirovinski fondovi te državni proračun kojim se danas nadoknađuje manjak sredstava za mirovine.
Međutim, za Nestića je upitno koliko će i same žene, a i poslodavci, biti zadovoljni s radnicima starije životne dobi koji će možda biti manje produktivni od svojih mlađih kolega.
Na ovu odluku već je reagirala i Gordana Sobol, predsjednica saborskog odbora za ravnopravnost spolova, koja je istaknula kako država treba osigurati sustave potpore ženama, opterećenih dvostruko, i radnom karijerom i kućanskim poslovima.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik