Sobaricama u hotelima stalno se povećava norma pa se događa da moraju pospremati i po 30 soba dnevno, konobarima se ne plaća prekovremeni i noćni rad, a radnicima u kuhinjama prijeti se plaćanjem kazni ako ih se zatekne da kušaju jela prilikom pripreme.
To su samo neki primjeri "iz hotelijerske prakse" izneseni u srijedu na sastanku regionalnog Sindikata turizma i usluga održanom u Dubrovniku.
Dio vlasnika hotela na sve načina nastoji smanjiti troškove poslovanja, posebno radne snage, pa se zapošljava minimalan broj sezonskih radnika i gotovo sav teret posla prebacuje na stalno zaposlene.
Ipak, regionalni povjerenik STUH-a Lovre Raffanelli kazao je da je unatoč ovakvim primjerima situacija u hotelijerstvu općenito sve bolja.
Osnovice za plaće zaposlenih u turizmu i ugostiteljstvu od lani su povećane za 6%. Uz nastavak nastojanja da plaće radnika sa srednjom stručnom spremom u turizmu i uslugama dostignu oko 4.400 kuna, Raffanelli je najavio da će sindikat Udruzi poslodavaca dostaviti i prijedlog normi rada koje se upravo izrađuju i kojima će se utvrditi koliko svaki radnik može optimalno raditi na pojedinom ranom mjestu.
Na taj način, očekuju sindikalisti, bit će riješeno i ovo pitanje, posebno važno radnicima na ključnim mjestima u proizvodnji koji snose najveći teret rada, ali i najveće pridonose ostvarivanju profita tvrtki.
(A.T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija