Hrvatska je poslije Egipta druga u svijetu na ljestvici po reformama u poslovanju i na vrhu ljestvice u regiji Europe i središnje Azije u lakoći poslovanja, pokazalo je izvješće Svjetske banke Doing business 2008.
Metodologija izvješća je usporedna te se uspoređuju pokazatelji u poslovnoj regulativi i njezinoj provedbi u 178 zemalja svijeta.
"Pomaknuvši se za 27 mjesta ove godine, Hrvatska je pokazala drugu godinu zaredom veliku inicijativu i napor kako bi postala atraktivnim mjestom za ulaganje stvarajući veće mogućnosti za zapošljavanje stanovništva i podizanju životnog standarda", kazao je potpredsjednik Svjetske banke i Međunarodne financijske organizacije za razvoj financijskog i privatnog sektora Michael Klein prilikom predstavljanja izvješća.
Kao najbolji reformator u regiji Europe i središnje Azije Hrvatska je provela reforme u četiri od deset područja koje pokriva Doing business: upis vlasništva, pokretanje poduzeća, dobivanje kredita i zatvaranje poduzeća.
Kao velik pomak u reformama u vezi s upisom vlasništva Svjetska banka ocijenila je digitaliziranje zemljišnih knjiga što je smanjilo vrijeme za upis vlasništva za oko 70 posto.
Uvođenje servisa HITRO.hr i prijava za mirovinsko i zdravstveno osiguranje preko Interneta olakšalo je i ubrzalo pokretanje poduzeća.
Svjetska je banka prepoznala razvijeni financijski sektor u Hrvatskoj, a posebno je pohvaljeno pokretanje novog kreditnog registra i objedinjavanje upisnika u kojem se bilježe tereti na pokretnoj imovini.
Trebat će još napraviti pomake u brzini rješavanja dozvola, zapošljavanju radnika, zaštiti ulagača, plaćanju poreza, trgovanju s inozemstvom i provedbi ugovora kako bi napredovala na apsolutnoj ljestvici lakoće poslovanja.
Ove godine Hrvatska zauzima 97. mjesto, ispred nje je većina zemalja bivše Jugoslavije. Tako Slovenija, koja ove godine nije učinila dovoljno na reformi zapošljavanja i kreditiranja, na apsolutnoj ljestvici lakoće poslovanja zauzima 55. mjesto, Makedonija 75., dok je Crna Gora na 81. mjestu, a Srbija na 86. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik