Da je Hrvatska, kao što je bilo planirano, postupno u 5 godina povećala stopu izdvajanja za drugi mirovinski stup sa trenutnih 5% na 10%, sadašnje bi mirovine iznosile 60% prosječne plaće, naglasio je Zoran Anušić iz Svjetske banke na konferenciji "Industrija mirovinskih fondova i portfolio menadžmenta", koju je prvi put organiziralo Udruženje društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava pri HGK.
Zbog toga propusta, trenutačne mirovine iznose 38% prosječne plaće, dodao je Anušić, prema čijem je mišljenju to prava šteta jer su istodobno mirovinski fondovi drugog stupa imali visok povrat na ulaganja od 7,8%, što je gotovo dvostruko bolje nego u Slovačkoj, a samo malo slabije nego u Mađarskoj i Poljskoj.
"Hrvatska mora hitno krenuti u drugu fazu mirovinske reforme, a političari i nova Vlada trebaju donijeti odluku koje će mjere ona sadržavati", naglasio je Anušić.
Ravnatelj Hanfe, Ante Samodol napomenuo je da bi povećanje stope izdvajanja za drugi stup mirovinske reforme od samo 1% Hrvatsku stajalo između 800 i 900 milijuna kuna.
On stoga predlaže da se za povećanje stope izdvajanja uvede posebna formula koja bi sadržavala rast prosječnih plaća, rast BDP-a i prinosa fondova, a koju će pratiti i analiza troškova za prvi stup.
Kao moguća unapređenja drugog i trećeg mirovinskog stupa Anušić navodi mogućnost izbora članova da biraju portfelj ulaganja fonda, niže troškove fondova, moguće spajanje obaveznog i dobrovoljnih fondova te liberalniji način ulaganja.
On je napomenuo kako bi porezne olakšice za uplate poslodavaca u treći stup kod nas dovele do većih uplata uz istodobno smanjenje bruto plaća, zbog čega smatra da "ne bismo smjeli preferirati izdvajanja poslodavaca u treći stup u odnosu na ona u, primjerice, životno ili rentno osiguranje".
Dodao je da porezne olakšice za poslodavce u Njemačkoj, primjerice, stoje državu oko 1,5% bruto domaćeg proizvoda pa Hrvatska tek treba odlučiti je li za nju taj trošak dovoljno opravdan. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list