Kada bi percepcija korupcije u Hrvatskoj bila na razini Portugala, BDP bi porastao oko 8%, a trgovinska razmjena bi se povećala 56 posto.
Procjenjuje se to u studiji Ekonomskog instituta koja zaključuje da poboljšanje rada institucija, ponajprije smanjenje korupcije, potencijalno ima znatno veći učinak na ekonomiju nego sam pristup tržištu EU.
Uključivanjem u zajedničko tržište, naime, BDP bi se povećao oko 1%, a trgovinska bi razmjena s EU u prosjeku porasla 34 posto.
Autori studije objašnjavaju kako za to postoje dva jasna razloga. Prvo, poboljšanje indeksa korupcije na ljestvici Transparency International ima veći utjecaj na trgovinsku razmjenu nego pristup zajedničkom tržištu. Drugo, poboljšanje rada institucija ima veliki utjecaj na sve sektore, a pristup zajedničkom tržištu na neke utječe vrlo blago.
Iako autori upozoravaju kako je za veći rast potrebno duže vrijeme, već sustizanjem nekih od manje naprednih zemalja poput Mađarske , koja na ljestvici TI-a zauzima 42. mjesto, razmjena s EU povećala bi se 28 posto.
Osim toga, napominje se kako ulazak na interno tržište EU neće imati velikih učinaka na hrvatske tvrtke jer su carinske i necarinske barijere u trgovini već odavno svedene na minimun.
Ipak od 15 ekonomskih sektora, analiza pokazuje da bi se u njih 12 stanje znatnije unaprijedilo. Glavni dobitnici bili bi tekstilna industrija i proizvodnja obuće zbog njihove izvozne orijentacije i visokih necarinskih barijera.
S druge strane, negativne posljedice izlaganja većoj konkurenciji trpjeti će poljoprivreda te poslovne i druge usluge. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list