Njemačkom gospodarstvu bi do 2020. moglo nedostajati i do 6 milijuna radnika što bi moglo drastično ugroziti položaj Njemačke kao vodeće industrijske svjetske sile, proizlazi iz studije savjetničke tvrtke "McKinsey"
"Drastičan manjak radne snage, posebice one visoko kvalificirane, je zagarantiran", rekao je direktor "McKinseya" za Njemačku Frank Mattern.
On je ustvrdio i da je manjak stručnjaka, posebice inženjera, najveća opasnost po njemačko gospodarstvo. Mattern smatra da hitno treba nešto učiniti kako bi se mlade uputilo na studije i to posebice prirodnih znanosti.
Nedostaje stručnjaka i inženjera
"Trenutačno u Njemačkoj 20 posto jednog godišta završi studij, a treba nam najmanje 40 posto", zaključio je Mattern. Prema tvrdnjama Dietera Hundta, predsjednika Njemačke udruge poslodavaca, Njemačkoj već sada nedostaje 95.000 inženjera. Stoga je ova udruga pokrenula inicijativu pod nazivom "s MINT-om osigurati budućnost ", pri čemu MINT stoji za matematiku, informatiku, prirodne znanosti i tehniku, koja bi kod njemačkih srednjoškolaca pobudila interes za inženjerska zanimanja.
Jedan od inicijatora akcije je i šef kadrovskog ureda Deutsche Telekoma, Thomas Sattelberger, koji smatra da je "pet do dvanaest" da se nešto učini. "Njemačko blagostanje je u opasnosti, ali još nije prekasno" zaključio je Sattelberger.
Stručnjaci smatraju da čak ni liberalnija imigracijska politika ne bi ublažila problematiku manjka visokokalificirane radne snage, jer Njemačka nije dovoljno atraktivna za vrhunske stručnjake.
Tako je inicijativa vlade Gerharda Schroedera, nazvana "Blue Card", i kojom se, prvenstveno iz Indije i Kine, htjelo privući velik broj informatičara, nakon nekoliko godine propala, jer većina vrhunskih stručnjaka radije odlazi u SAD, Kanadu ili Veliku Britaniju koja useljenicima pruža povoljnije uvjete i mogućnost dugoročnog boravka, što u Njemačkoj nije slučaj. Broj nezaposlenih u Njemačkoj je na najnižoj razini u posljednjih nekoliko desetljeća, a stručnjaci predviđaju da bi, ako se nastavi rast gospodarstva, dogodine moglo doći i do pojave punog zaposlenja. (Hina)