Prema usporednim podacima Eurostata najuspješnija tranzicijska zemlja u novoj Europi je Slovenija, dok nasuprot stoje Srbija, BiH, Makedonija, Albanija i Kosovo
Prema najnovijim usporednim podacima Eurostata, Hrvatska je od početka 1997. do kraja 2007. godine svoj bruto-proizvod po stanovniku povećala s razine od 43 na 55 posto BDP-a po stanovniku iz EU (od sadašnjih 27 članica), čime je održala imidž osrednje uspješne tranzicijske zemlje.
Hrvatska povećala BDP
Brutoproizvod po stanovniku je najvažniji pokazatelj ukupne razvijenosti neke zemlje, osobito ako je izračunat rema paritetu kupovne moći, kao u toj najnovijoj analizi (na koju se oslanja i najnovije svibanjsko MMF-ovo izvješće o Hrvatskoj).
Dobro se prisjetiti da je SFRJ, iako u dubokoj gospodarskoj krizi, tijekom predratne 1989. godine ostvarila BDP po stanovniku na razini od 52 posto BDP-a per capita u tadašnjoj Europskoj zajednici, a da je Hrvatska ostvarila čak 63 posto BDP-a per capita iz EZ-a.
No, rat je u svim smjerovima učinio svoje, pa je Hrvatskoj znatno usporen razvoj, dok je ostatak današnjeg zapadnog Balkana (kako ga nazivaju u Bruxellesu) doveden u duboku krizu.
Hrvatska je sa svoje strane, ubrzanom privatizacijom i prodajom najkvalitetnijih gospodarskih potencijala velikim EU-bankama i kompanijama, u uvjetima precijenjenog tečaja kune, dodatno usporila svoj razvoj i opasno oslabila konkurentske posebnosti u većini industrije, poljoprivrede i sektora ulaganja, uključujući i turizam.
Slovenija uspješnija i od istočne Njemačke
Tako je Hrvatska u zadnjih 11 tranzicijskih godina povećala svoje zaostajanje za većinom novih članica EU-a (iako je prije 18 godina bila razvijenija od sviju, osim od Slovenije), ali se svojom razvijenošću značajno odmakla od većine balkanskih zemalja (uključujući i Bugarsku i Rumunjsku, kao članice EU 27).
Najuspješnija tranzicijska razvojna priča u novoj Europi zove se Slovenija (jer je uspješnija i od istočne Njemačke), dok nasuprot stoje Srbija, BiH, Makedonija, Albanija i Kosovo.
Među novim članicama EU najmanje su uspješne bile Poljska i Mađarska, dok su i Bugarska i Rumunjska i daje znatno manje razvijene nego Hrvatska, koja nije u Uniji. (A.T.)
Izvor:
Novi list