Stručnjaci ističu da će starenje stanovništva smanjiti potencijal za ekonomski rast i povećati socijalne transfere države, pa je potrebno poduzeti konkretne mjere
Hrvatske i Slovenije već bi danas trebale početi poduzimati mjere kojima će umanjiti negativne ekonomske učinke starenja stanovništva, a jedna od njih je aktiviranje starijeg radno sposobnog stanovništva u sklopu čega bi trebale razmotriti produženje radnog vijeka.
Istaknuto je to na predstavljanju knjige "New perspectives on a longer working life in Croatia and Slovenia" u autorstvu sedmoro stručnjaka sa Ekonomskog instituta Zagreb i Ekonomskog fakulteta u Ljubljani.
Takve mjere su nužne, smatraju autori, jer će starenje stanovništva smanjiti potencijal za ekonomski rast i povećati socijalne transfere države, a jedna od tih mjera je produženje radnog vijeka.
Praćenje trendova
Uz ostalo se preporučuje redovni monitoring demografskih trendova i trendova na tržištu rada te oblikovanje javnih kampanja koje bi ukazivale na vrijednost i prednosti starije radne populacije. Također se poziva nevladine udruge da rade na uklanjanju pojava diskriminacije na temelju dobi.
U knjizi se preporuča i izrada nacionalnog strateškog dokumenta koji bi tretirao problem starenja stanovništva. Sve predložene mjere, smatraju autori, traže punu potporu sindikata i poslodavaca.
Predviđa se da će u idućih 40 godina broj starijih od 65 godina u Hrvatskoj sa sadašnjih 17 porasti na 28 posto, a udio radno sposobnog stanovništva u ukupnoj populaciji past će sa 67 na 59 posto.
Veliki udio starijih među nezaposlenima
Na lošu demografsku sliku upozorio je i potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Damir Polančec posebno istaknuvši nedostatak radne snage u pojedinim djelatnostima kao što je građevinarstvo.
Prema podacima koje je iznio, od 222.217 nezaposlenih koliko je evidentirano u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, 33.300 je starijih od 55 godina, a Vlada im pokušava pomoći provedbom Nacionalnog plana zapošljavanja za 2008. godinu putem kojeg je do konca kolovoza, kako je rekao, zaposleno 3.400 osoba starijih od 55 godina.
Veleposlanik Slovenije u Hrvatskoj Milan Orožen Adamič istaknuo je da u Sloveniji pada stopa nezaposlenosti te da se nakon dugog vremena bilježi veći broj rođenih od umrlih, no problem je kao i u Hrvatskoj prevelik udio umirovljenika.
Oni su, dodao je, organizirani u Stranku umirovljenika koja je na izborima osvojila više od 8 posto glasova i čiji je cilj da minimalna mirovina u Sloveniji bude 1.000 eura, no realan cilj je je 600 eura. (Hina)