Radnici s ugovorima na određeno vrijeme prvi su na udaru u tvrtkama koje će smanjivati zaposlenost
Financijska kriza već je natjerala svjetske gigante kao što su Yahoo, PepsiCo. i Volvo na masovna otpuštanja radnika, a ista sudbina mogla bi zadesiti i brojne radnike u europskim tvrtkama vezanim prije svega uz autoindustriju i financijsku djelatnost.
Prema procjenama stručnjaka, hrvatske tvrtke neće masovno otpuštati radnike, no na udaru bi se mogli naći zaposleni koji rade na određeno vrijeme i kojima poslodavci nemaju nikakvu obvezu produljiti ugovor te zaposleni kod malih i srednjih poslodavaca koji su upali u teškoće.
Na udaru radnici na određeno i sezonci
Hrvatske tvrtke AD Plastik i Kostel promet koje su vezane uz velike tvrtke iz autoindustrije već su potvrdile da osjećaju val recesije i smanjivanje narudžbi, no osim neproduljavanja ugovora radnicima koji su na probnom roku, većih otpuštanja ne bi trebalo biti.
Tvrtke vezane uz turizam, koji je među prvim žrtvama recesije, tek će iduće turističke sezone osjetiti prave posljedice i nositi se s njima.
Procjenjuje se da će iduće godine najveći udar doživjeti i manje i srednje tvrtke koje izvoze u europske zemlje i koje bi tako preko noći od uspješnih poduzetnika mogle postati najvećim žrtvama svjetske recesije.
"Naša je procjena da neće biti masovnih otpuštanja radnika kao u Njemačkoj ili Velikoj Britaniji, međutim poslodavci neće zapošljavati nove radnike. U najvećim problemima mogli bi se naći radnici kod malih poslodavaca i obrtnika koji su upali u krug nelikvidnosti i već sada imaju problema s isplatom plaća. Prema našim informacijama, samo u protekla dva, tri mjeseca oko 5.000 zaposlenih kod malih poslodavaca ostalo je bez posla", ističe predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević.
U svijetu gubitak 20 milijuna radnih mjesta
I sindikalci procjenjuju da se nezaposlenost neće značajno smanjivati. To svakako nije dobra vijest za Hrvatsku koja je prema anketi o radnoj snazi iz prvog tromjesečja ove godine sa stopom zaposlenosti od samo 43,5 posto ispod europskog prosjeka. Stopa anketne nezaposlenosti prema međunarodnim kriterijima i dalje je na visokih deset posto, dok je registrirana nezaposlenost na burzi u rujnu iznosila 12,6 posto.
Globalna financijska kriza prouzročit će gubitak 20 milijuna radnih mjesta, ocijenio je ILO, UN-ova međunarodna agencija za rad.
Prema njihovim procjenama, do kraja iduće godine na svijetu bi bilo 210 milijuna nezaposlenih, što znači da bi prvi put u ovom desetljeću broj nezaposlenih bio veći od 200 milijuna. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list