Dok jedni traže povećanje plaća od šest posto, drugi će prihvatiti zamrzavanje ako u srpnju plaće dostignu visinu plaća u privredi
Kako će nastupiti sindikati državnih i javnih službi u nastavku pregovora o zamrzavanju plaća, neizvjesno je jer su se u prvom krugu pregovora razišli suprotstavljenih stavova.
Dio ih ne odustaje od povećanja plaća u iznosu od šest posto. Među njih spadaju zaposleni u državnim službama, zdravstvu, kulturi i socijalnoj skrbi, s tim da žele svoju osnovicu za plaće vezati uz prosječnu plaću u Hrvatskoj, pišu Ljubica Gatarić i Romana Kovačević Barišić za Večernji list.
Drugi dio sindikata pristao bi na zamrzavanje u prvom polugodištu 2009., a među njih spadaju liječnici, učitelji, nastavnici i profesori, ali su uvjetovali da im u srpnju plaće dostignu visinu plaća u privredi. Međutim, činjenica je da nitko od njih ne prihvaća Vladin prijedlog o zamrzavanju plaća prvih šest mjeseci i onda tri posto povećanja u drugom dijelu 2009. godine.
Na čemu su štedjeli u Vladi?
Kako sada stvari stoje, sindikalisti će izići pred vladu podijeljenih mišljenja, ali se međusobno slažu u jednoj bitnoj činjenici, neprihvatljivo im je obrazloženje ministra Šukera kako se dosad štedjelo po resorima. Nabrojena su područja i iznosi ušteda, ali nije jasno – u odnosu na što?
Zanimljivo je da ni ministarstva redom nisu htjela komentirati čega su se odrekla. Većina ekonomista mišljenja je da premijer s razlogom "lomi" sindikate i pritišće na plaće jer u suštini nema puno izbora.
Zamrzavanje ipak nužno
"Hrvatsko je gospodarstvo lošim gospodarenjem i za uvoz poticajnim tečajem kune nakupilo takve dugove da smo ranjivi na zahtjeve vjerovnika", komentirao je dr. Đuro Njavro, te istaknuo da je zamrzavanje plaća nužno, ali na svim razinama, zbog toga jer su premijerove ruke vezane koalicijskim dogovorima.
"Ako se ide na zamrzavanje malom čovjeku, morala bi biti prisutna i neka barem simbolična smanjenja visokoplaćenima", zaključio je Njavro u svojoj izjavi. (D.P.)
Izvor:
Večernji list