Roditelji koji imaju VSS polažu veću vrijednost na školovanje, pa od svoje djece očekuju da i ona završe fakultet
Hrvatsko školstvo nema mehanizama kojima bi se umanjile socioekonomske razlike među učenicima pa djeca, čiji su roditelji visokoobrazovani i u društvu rade bolje poslove, u školi imaju više šanse postići bolji uspjeh i poslije upisati fakultet, piše Ivana Kalogjera Brkić u Jutarnjem listu.
Da je uspjeh koji učenici postižu u školi posljedica niza faktora (a jedan je od bitnih upravo obrazovna razina roditelja, posebice majke), potvrdilo je i vanjsko vrednovanje postignuća učenika osnovnih škola koje su na uzorku 90.000 đaka 4. i 8. razreda lani proveli Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja i Institut Ivo Pilar.
Društveni položaj roditelja
Osnovnoškolci čije su majke visokoobrazovane iz svih su predmeta na testu u prosjeku postigli za 20 do 30 posto bolji uspjeh od onih čije majke imaju završenu samo osnovnu školu.
Rezultati PISA-e (testiranja 15-godišnjaka koje provodi OECD) pokazali su, naime, da isti problem muči većinu zemalja. U umanjivanju nejednakosti zemlje EU postižu pritom bolje rezultate od SAD-a i Japana, no i među njima postoje razlike.
Utjecaj majčine naobrazbe na postignuća učenika velik je u, primjerice, Slovačkoj i Njemačkoj, dok je u Finskoj i Nizozemskoj on vrlo malen.
Prof. dr. Nikola Pastuović sa zagrebačkog Učiteljskog fakulteta kaže kako su istraživanja pokazala da društveni položaj roditelja na individualne razlike u inteligenciji djece utječe oko devet posto.
Finska kao uzor
Dodaje kako roditelji koji imaju VSS polažu veću vrijednost na školovanje, pa od svoje djece očekuju da i ona završe fakultet. Izlaz u ublažavanju nejednakosti Pastuović vidi u primjeni individualne nastave kakvu ima Finska, za što u Hrvatskoj treba dodatno educirati nastavnike.
"Finski učenici ne samo da na PISA-i postižu najbolje rezultate u svim pismenostima, nego i među njima postoje statistički najmanje razlike", kaže Pastuović. Dodaje kako je to prije svega rezultat nastave koja je prilagođena svakom učeniku, ali i niza drugih čimbenika.
Majke utjecajnije od očeva
Karin Doolan, znanstvena novakinja na Institutu za društvena istraživanja koja upravo završava doktorat iz područja sociologije obrazovanja na Sveučilištu Cambridge kaže kako su u Americi i Engleskoj obavljena istraživanja koja su pokazala da se majke u obrazovanje djece uključuju češće od očeva, pa otuda i njihov znatniji utjecaj.
Analizarajući podatke anketa o radnoj snazi tijekom 10 godina (od 1996. do 2006.) Doolan je došla do podatka da je za djecu čija majka ima završenu samo osnovnu školu rizik da neće upisati studij osam puta veći nego kod djece čija je majka fakultetski obrazovana.
Da su studenti socio-ekonomski privilegirana skupina mladih pokazalo je i njezino doktorsko istraživanje provedeno lani na uzorku od 642 studenta prve godine zagrebačkog sveučilišta. Čak 77,6 posto anketiranih studenata završilo je gimnaziju, a čak 84,2 posto njihovih roditelja ima VŠS ili VSS. Istraživanje je upozorilo i na jaku vezu obrazovnog stupnja roditelja i procjene materijalnog stanja obitelji.
(A. T.)
Izvor:
Jutarnji list