Rezultati istraživanja o gospodarskoj krizi, koje je MojPosao proveo među više od tisuću ispitanika, pokazuju kako većina – 58 posto ispitanika – smatra da je kriza već stigla u njihovu tvrtku
Da se kriza još ne osjeti, ali da će se osjetiti smatra daljnjih 29 posto ispitanika, dok je optimistično svega njih 13 posto koji ne očekuju da će kriza pogoditi njihovu tvrtku.
Prema tvrdnjama ispitanika, kriza se najviše osjeti u proizvodnji i preradi prehrambenih proizvoda, zatim u turizmu i ugostiteljstvu te trgovini, a najmanje u državnoj upravi sudstvu i pravnim poslovima, nevladinim organizacijama te ICT-u.
Otpuštanje i zamrzavanje plaća
Poslodavci se s krizom najčešće bore otpuštanjem radnika i zamrzavanjem plaća. Naime, gotovo polovica ispitanika (47 posto) navela je kako da je u njihovoj tvrtki već došlo do otpuštanja, dok je njih 46 posto istaknulo kako su im plaće zamrznute, a trećini ispitanika plaće su smanjene. Četvrtina ispitanika navela je i zamrzavanje zapošljavanja kao mjeru koja se u njihovim tvrtkama provodi u borbi protiv krize
Gledano prema regijama, krizu najviše osjećaju ispitanici iz Istre i Kvarnera, 63 posto ih je izjavilo da je kriza već stigla u njihove tvrtke, a isto je navelo i 53 posto ispitanika iz sjeverne Hrvatske. Ispitanici iz sjeverne Hrvatske su ujedno i najoptimističniji – četvrtina ih smatra da se kriza u njihovoj tvrtki neće osjetiti.
Strah za radno mjesto
Za svoje radno mjesto najviše se boje ispitanici koji su izjavili da se kriza u njihovoj tvrtki već osjeti (51 posto), dok se 58 posto ispitanika u čijim se tvrtkama kriza još ne osjeti osjeća sigurno, a tako se osjeća i 79 posto onih koji vjeruju da kriza niti neće zahvatiti njihovu tvrtku. Čak tri četvrtine ispitanika smatra i da poslodavci iskorištavaju krizu kako zaposlenicima ne bi morali dati povišice i kako bi otpustili radnike.
Više od polovice ispitanika (54 posto) očekuje da će kriza trajati godinu dana. Najpesimističniji su stariji od 41 godine – njih čak 45 posto očekuje da će kriza trajati dulje od dvije godine, a najoptimističniji su ispitanici do 30 godina, kojih najmanji broj (23 posto) smatra da će se kriza protegnuti na više od dvije godine, te ih 57 posto prognozira trajanje krize do godinu dana.
Zbog krize manje posla
U tvrtkama u kojima se kriza već osjeti, 42 posto ispitanika istaknulo je da ima manje posla, 37 posto da ima jednako posla, dok ih 22 posto ima više posla nego u prethodnom razdoblju. Za razliku od njih, samo 16 posto ispitanika iz tvrtki u kojima se kriza još ne osjeti ima manje posla.
Smanjenje obima posla najviše je izraženo u tvrtkama kojima je primarna djelatnost građevina i arhitektura, zatim trgovina i proizvodnja strojeva i uređaja, a smanjenje obima posla najmanje su primijetili ispitanici iz djelatnosti kulture i medija, proizvodnje i prerade prehrambenih proizvoda, znanosti, obrazovanja i odgoja, te državne uprave.
Od ispitanika koji smatraju da krize neće biti 62 posto i ove godine očekuje povišicu, dok se istome nada samo 15 posto ispitanika koji krizu već osjete u svojim tvrtkama. Povišicu ove godine očekuje najviše ispitanika koji rade u ICT sektoru (informacijsko komunikacijska tehnologija) – njih 44 posto, zatim slijede turizam i ugostiteljstvo s 30 posto, te državna uprava, sudstvo i nevladine organizacije, te znanost i obrazovanje s 26 posto. Povišicu najmanje očekuju zaposleni u prometu i prijevozu (17 posto), proizvodnji strojeva i uređaja (20 posto), te građevini i arhitekturi (21 posto).
Cjelokupne rezultate istraživanja možete pronaći ovdje!