U Francuskoj radnici otimaju direktore kompanija, a Britanci neprestano vrijeđaju bivšeg predsjednika uprave Royal Bank of Scotland
Ekonomski stručnjaci procjenjuju da će ove godine u Njemačkoj nestati milijun radnih mjesta. Predsjednik krovnog udruženja sindikata upozorava da se više "ne mogu isključiti socijalni nemiri", budući da su oni već počeli, prenosi Deutsche Welle.
Incidenti su za sada još samo incidenti, pa su i prosvjedi više tisuća radnika Continentala 23. travnja, povodom sastanaka dioničara koncerna, protekli tek s pokojom zapaljenom "bengalkom" i oštrim riječima protiv zatvaranja pogona tog koncerna.
S druge strane oko 1200 zaposlenika pogona u Clairoixu na sjeveru Francuske, koji je na popisu pogona za zatvaranje, radnici su svoj bijes iskalili razbijanjem stakala, namještaja i računala.
Uništio banku, a prima 755.000 eura mirovine
Uopće, izgleda da su radnici u Francuskoj skloniji radikalnijim metodama kako bi dali oduška svom strahu od budućnosti i rekli upravama koncerna, što misle o njima. Ako pak čelnici kompanije to ne žele čuti – prava je moda postala otimanja direktora. Francuzi su to dokazali već nekoliko puta.
I u Velikoj Britaniji se događaju incidenti. Najčešća meta je bivši predsjednik uprave Royal Bank of Scotland, Fred Goodwin, jer on ne samo da je tu banku odveo u propast pa je tako prošle godine objavila gubitak od 26 milijardi eura, nego mu ta ista banka sada isplaćuje mirovinu od 755.000 eura godišnje.
To je previše čak i mnogim Britancima pa iako Goodwin izbjegava javnost, javnost ne izbjegava bivšeg direktora. Osim čitavog niza prijetećih pisama i poruka, razbijeni su mu prozori i na njegovoj vili u blizini Edinburgha, a stradao mu je i Mercedes koji je stajao u prilazu kući.
U posjet čelnicima AIG-a
I u Sjedinjenim Američkim Državama se osjeća bijes i nemoć građana. Katastrofalni rezultati osiguravatelja AIG-a su, pak, bili povod neuobičajenim turističkim znamenitostima. Tako je malena stranka Connecticut Working Families organizirala obilazak autobusima do vila u kojima stanuju direktori ovog osiguravatelja. "Kad oni ne žele doći do nas, onda smo mi došli do njih", objasnio je predsjednik stranke John Green.
Što se pak tiče Njemačke, nekoliko tamošnjih političara upozorilo je kako sve veća razlika između bogatih i siromašnih, može biti izazov ekstremistima da posegnu i za drugim sredstvima.
Nezaposleni i oni koji žive od socijalne pomoći na svojoj koži mogu najbolje iskusiti u što su se pretvorile mjere osiguranja državnih institucija zbog straha od terora. Naime, često se događa da je nezaposlenima gotovo nemoguće uopće doći do nekoga od službenika u Zavodu za zapošljavanje.
Političarka socijaldemokrata Gesine Schwan doduše ukazuje kako mreža socijalne pomoći u Njemačkoj, kakva u SAD-u uopće ne postoji, još uvijek spašava mnoge slučajeve. Ali što kriza više odmiče, sve je vjerojatnije da će i tu "početi pucati poneki konopci". (V. K.)
Izvor:
DW