U mnogim tranzicijskim zemljama umirovljenici doista i čine siromašniji sloj stanovništva
Gotovo trećina britanskih umirovljenika suočava se sa siromaštvom, što je skoro jednako kao i u Litvi, ali je taj postotak za trećinu veći od prosjeka Europske unije.
Budući da se siromašnima služeno definiraju osobe čiji su prihodi niži od 60 posto nacionalnog prosjeka, to bi značilo da je u Hrvatskoj siromašan svaki radnik s plaćom manjom od 3300 kuna, ako računamo da je prosječni dohodak oko 5500 kuna. Budući da prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosi 2100 kuna, siromašan bi, prema definiciji, bio svaki umirovljenik s mirovinom manjom od 1.260 kuna, pišu Hrvoje dečak i Nikola Sever Šeni u Večernjem listu.
100.000 bez prihoda
Iako u Hrvatskoj svaki drugi umirovljenik preživljava s iznosom manjim od EU linije siromaštva, u najgoroj se situaciji nalazi nešto više od 100.000 osoba starijih od 65 godina koje nemaju nikakva primanja. Naravno, u svakoj predizbornoj kampanji spominje se uvođenje tzv. državne ili socijalne mirovine za tu kategoriju, ali do danas ništa s tim u vezi nije napravljeno.
Nadalje, oko 71.500 umirovljenika mjesec preživi s prosječne 254 kune, dok njih 100.000 prima mirovinu od oko 100 eura. Tome još treba dodati da je svaka sedma mirovina u Hrvatskoj pod nekom vrstom ovrhe.
Bogati Britanci?
Podaci europske statističke agencije Eurostat pokazuju da je u Velikoj Britaniji siromašno 30 posto umirovljenika, u Njemačkoj 17, u Francuskoj samo 13 posto, a u Češkoj nevjerojatno niskih 5 posto. Unutar EU samo Cipar ima višu razinu umirovljeničkog siromaštva od Velike Britanije, za koju se uglavnom misli da je bogato društvo.
No, u mnogim tranzicijskim zemljama umirovljenici doista i čine siromašniji sloj stanovništva. Tako primjerice u Poljskoj drastične razlike u mirovinama manji broj umirovljenika smještaju u dobrostojeći, ali većinu u iznimno siromašni sloj građana. Iako je prosječna mirovina oko 350 eura, većina od 7,5 milijuna umirovljenika prima samo 150 eura.
Hrane se u menzama
Blagostanje među umirovljenicima ne cvjeta niti u razvijenim dijelovima svijeta, pa tako u SAD-u 20 posto umirovljenika živi na rubu egzistencije. Iako su im zdravstvene usluge osigurane, lijekovi su mnogima preskupi, a sve je više onih koji si uz mnoga odricanja mogu priuštiti samo dva obroka dnevno.
U Italiji pak, od 14,5 milijuna umirovljenika, njih 7 milijuna prima manje od 600 eura mirovine, što se smatra granicom siromaštva. Iako je umirovljenicima s minimalnim mirovinama vlada dala mjesečni bonus od 40 eura za kupovinu, mnogi umirovljenici hrane se u društvenim menzama. (V. K.)
Izvor:
Večernji list