Hrvatska plaća vrijedi 453 litre piva i 73 kilograma kave, a slovenska 542 litre piva i 109 kilograma kave
Iako je prosječna plaća od 922 eura u Sloveniji oko 25 posto viša nego u Hrvatskoj (730 eura), po cijenama pojedinih proizvoda u trgovini te su dvije susjedne države jako slične.
Istraživanje agencije Nielsen pokazuje da hrvatska plaća realno vrijedi 306 kutija cigareta ili 372 pakiranja paste za zube, piše Miroslav Kuskunović u Jutarnjem listu. Osim toga, prosječna je plaća dovoljna za 73 kilograma kave, 302 kilograma deterdženta za pranje rublja ili 453 litre piva.
Kada se usporede prosječne plaće u regiji i količina robe koja se za njih može kupiti, vidljivo je da su cijene na određeni način sukladne kupovnoj moći građana. Tako si, prema rezultatima istraživanja, najviše izabranih proizvoda mogu priuštiti Slovenci. Za svoju prosječnu plaću oni su mogu priuštiti 542 litre piva, 353 kilograma deterdženta, 109 kilograma kave ili 366 pasti za zube.
Samo više paste za zube
Dakle, vidljivo je da si hrvatski građani za svoju plaću mogu priuštit tek više paste za zube, nego Slovenci, budući da taj proizvod u Sloveniji košta 2,5, a u Hrvatskoj oko 2 eura. U Srbiji pak, cijene piva su upola niže nego u Hrvatskoj, ali si tamošnji građani zbog nižih plaća mogu priuštiti "samo" 377 litara piva, dok hrvatska plaća vrijedi 453 litre piva.
Najznačajnije razlike vidljive su kod cijena cigareta. Naime, dok kutija cigareta u Sloveniji stoji 2,5, a u Hrvatskoj 2,4 eura, u susjednoj BiH kutija cigareta košta tek 0,9 eura, a u Srbiji 1 euro. Ne čudi stoga da se proizvođači cigareta u Hrvatskoj bune zbog velikih trošarina i poreza, jer su ovakve razlike u cijeni dobar motiv za procvat sivog tržišta.
Prehrambeni proizvodi
Budući da se kupovna moć bitno razlikuje od zemlje do zemlje, razlike u cijenama više ne djeluju tako drastično kako se to ponekad želi prikazati, tvrde istraživači. Osim cigareta i piva, hrvatskim građanima bi u susjednoj BiH i Srbiji bilo jeftinije jedino kupovati deterdžent za pranje rublja i kavu.
Ipak, pravi okidač za prekograničnu kupovinu su cijene prehrambenih proizvoda, koje se znatno više razlikuju. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list