Visoki porezi srozavaju životni standard i otežavaju otvaranje novih radnih mjesta
Porezna evazija u Hrvatskoj u ovoj bi godini mogla iznositi i do 12 milijardi kuna, a umjesto da učinkovitije naplaćuje poreze, Vlada uvodi nove namete koji pogađaju i radnike i gospodarstvo. Istaknula je to čelnica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević, na tribini "Mogući pravci reforme poreznog sustava u RH" koju je organizirao SSSH.
Svoj prijedlog porezne reforme iznio je i nezavisni ekonomist Guste Santini, koji smatra da Hrvatska trenutno ima nerazumno visoku poreznu presiju koja pogađa i zaposlenike i poslodavce, piše Igor Medić u business.hr-u.
Stope od 10 do 30 posto
"Prvima srozava životni standard, a drugima otežava otvaranje novih radnih mjesta i pokretanje poslova", naglasio je Santini. Također je upozorio da se iduće godine ne treba oslanjati na procjene Svjetske banke o mogućem gospodarskom rastu, jer će on u Hrvatskoj sigurno izostati.
Ključna odrednica Santinijeva prijedloga porezne reforme jest povećanje neoporezivog dijela dohotka, sa sadašnjih 1800 na 5000 kuna, i to već od 1. siječnja iduće godine. "Svako oporezivanje iznad te sume je prohibitivno i onemogućuje ulazak nove radne snage na tržište rada", rekao je.
On za dohotke u iznosu od 5001 do 15.001 kune predlaže oporezivanje sa 10 posto, a od 15.001 do 30.001 kune stopa bi trebala iznositi 20 posto. Svi dohoci veći od 30.001 kune trebali bi se oporezivati po stopi od 30 posto.
Rasteretiti dohotke i oporezivati potrošnju
"Bit je reforme rasteretiti dohotke i povećati oporezivanje potrošnje. Stopu PDV-a trebalo bi sa sadašnjih 23 posto podići na 25 posto, a povećati bi trebalo i trošarine", zaključio je Santini.
Iako i SSSH smatra da bi trebalo preispitati stope PDV-a, naglašavaju da je potrebno uvesti diferencirane stope za socijalne kategorije stanovništva. Glavni ekonomist SSSH Mario Švigir založio se za automatsko povećanje neoporezivog dijela plaće, usporedno s povećanjem minimalne plaće.
"SSSH je blizak Santinijevim prijedlozima, no o tome još moramo raspraviti prije nego ih usvojimo kao naše stavove", ustvrdio je Švigir. (V. K.)
Izvor: business.hr