Državna mirovina iznosila bi stotinjak eura mjesečno, a pravo na nju imali bi građani koji žive najmanje 30 godina u Hrvatskoj i imaju više od 65 godina života.
Ostvari li se Vladin plan, od prvog siječnja 2011. u Hrvatskoj se uvodi socijalna novost - državna mirovina. Na nju će imati pravo socijalno ugroženi stariji građani neovisno o tome jesu li tijekom života uplaćivali mirovinske doprinose ili ne.
Premda se detalji još bruse u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, državna mirovina iznosila bi stotinjak eura mjesečno, a pravo na nju imali bi građani koji žive najmanje 30 godina u Hrvatskoj i imaju više od 65 godina života, piše Ana Blašković u Poslovnom dnevniku.
Budući da je riječ o socijalnoj kategoriji, pravo na tu pomoć bit će ograničeno mirovinskim cenzusom u smislu broja kvadrata životnog prostora, ali i ostale imovine, primjerice, posjeduje li korisnik automobil određene vrijednosti. U ovom trenu teško je procijeniti koliko bi se građana obuhvatilo državnom mirovinom i koliko će ta socijalna novost imati efekta na manjak državne blagajne.
Među stručnjacima koje smo kontaktirali mišljenja su podijeljena. Jedni smatraju da će, kad zaživi, institut državne mirovine opteretiti administraciju u centrima za socijalnu skrbi kojima socijalno ugroženi građani redovno moraju podnositi dokumentaciju o nezaposlenosti. Drugi pak upozoravaju da je socijalna "osjetljivost" samo paravan jer se zakon zapravo donosi uoči izbora i tako kupuju nove skupine birača.
Ozbiljan problem zakonodavca je činjenica da bi državna mirovina mogla dodatno demotivirati na rad i obeshrabriti poslodavce na uplatu mirovinskih doprinosa i dodatno otežati stabilnost mirovinskog sustava. Ilustracije radi, uzme li se u obzir da najniža mirovina iznosi 56,59 kuna po godini staža, radnik mora odraditi 17,5 godina da bi dobio 1.000 kuna mirovine.
Uvede li se državna mirovina, osoba će nakon 65. godine života (uz ostale uvjete) imati pravo na oko 700 kuna bez dana rada i kune uplaćenih doprinosa, jednako kao netko tko je radio dulje od 12 godina.
U nadležnom ministarstvu zasad se u javnost ne želi ići službeno s detaljima prije javne rasprave koja je predviđena za kraj godine. Neslužbeno, se međutim doznaje da je državna mirovina zamišljena kao stalna pomoć za starije građane po uzoru na Veliku Britaniju gdje neovisno o doprinosima, osoba ima pravo na uzdržavanje kao građanin koji u zemlji živi određen broj godina pa de facto i nije riječ o klasičnoj mirovini, nego o socijalnoj pomoći. (T. B.)
Izvor: Poslovni dnevnik