I europski i hrvatski stručnjaci smatraju da cijene više ne bi trebale rasti te će se početi stabilizirati
Najnovija studija Europske unije pokazala je da se zbog povećanje potražnje i pada proizvodnje, cijene hrane više nikada neće vratiti na onu razinu na kojoj su bile prije velikih poskupljenja, iako ne bi trebale dalje rasti.
Hrvatski stručnjaci pak smatraju da bi se veliki cjenovni udar na namirnice trebao zaustaviti, budući da su se cijene sirovina na domaćem i svjetskom tržištu stabilizirale.
Dobar urod
"Na jesen ne bi smjelo doći do dizanja cijena osnovnih živežnih namirnica", tvrdi ministar poljoprivrede Božidar Pankretić.
Prema njegovu mišljenju, svako bi dizanje cijena bilo špekulativno. Za potvrdu svoje teze izdvojio je činjenicu da su pojedini proizvođači od 1. kolovoza snizili cijenu brašna. Pšenica je ove godine dobro rodila, i to je, tvrdi on, dobar znak.
Cijena mesa stabilna
Ako je cijena kruha formirana na bazi pšenice od oko dvije kune, sadašnja cijena pšenice od 1,5 kuna trebala bi samo dovesti do korekcije prema dolje.
Cijene voća i povrća također su značajno veće ove godine u odnosu na prethodnu, no i tu treba gledati utjecaj vanjskih cijena jer najveće količine dolaze iz uvoza.
Što se mesa tiče, analize Ministarstva poljoprivrede pokazale su da cijena mesa u Hrvatskoj godinama nije mijenjanja te da rast ipak nije prevelik. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list