Možete li smisliti dobru reklamu u tjedan dana? Irena Jelić to čini svakodnevno uz brojne nove aktivnosti koje joj padaju na pamet. Saznajte zašto je veliki užitak živjeti od copywritinga.
Inspiracija ne bira radno vrijeme zbog čega Irena Jelić kraj kreveta drži blokić i olovku s kojom može pisati i u mraku. Nažvrljanu ideju ujutro pretvara u reklamni slogan, epitaf, ime nove tvrtke, a ponekad i posmrtni govor. Na njezinoj internetskoj stranici koja predstavlja prvu hrvatsku tvrtku posvećenu copywritingu piše 'Mi znamo s riječima'.
Alati copywritinga: kreativnost, talent za pisanje, marketing, psihologija
„Nikad nisam išla na edukaciju o copywritingu, ali oduvijek sam dobro i puno pisala i čitala“, kaže svestrana poduzetnica koja je životni poziv pronašla u stvaranju kreativnih tekstova i događanja. Diplomirala je povijest umjetnosti i španjolski jezik, učila kineski, portugalski i druge jezike, a na odmor odlazi u lov. No, osnovnim preduvjetom za svoj posao smatra 'kreativnost po narudžbi' uz talent pisanja i dobro poznavanje marketinga i psihologije.
U vrijeme kad je odlazak na studentsku razmjenu zvučao kao SF, ona je samostalno odlazila na predavanja iz tog područja na Fakultet ekonomije uz svoj redovni studij. Dodatna edukacija bila je povod da dobije svoj prvi posao u PR-u u izdavačkoj kući Dallas Records. Copywritingom se počela baviti na drugom poslu spontanim smišljanjem slogana da bi kroz nekoliko marketinških tvrtki dogurala do pozicije kreativnog direktora. Sedam godina nakon prvog zaposlenja otvorila je vlastitu tvrtku Copywriting d.o.o.
Cijene tekstova od 250 do nekoliko tisuća kuna
„Znate koliko sam se mučila da otvorim tvrtku s nazivom na engleskom jeziku“ komentira uobičajene muke s hrvatskom birokracijom, a jedna od olakotnih okolnosti bila je neprevodivost tog pojma. Riječ je o pisanju (writing), ali ono uključuje i poseban promotivni način pisanja o proizvodima, uslugama ili osobama. „Nije stvar samo u pisanju, treba imati ideje i smisliti koncept i scenarij ako je riječ o reklami. Dobar copywriting je dobar za klijenta i pomaže promociji proizvoda“ kaže Irena.
Cijene njezinih usluga kreću se od nekoliko stotina do više tisuća kuna. Smišljanje imena košta 2.500 kuna dok su na drugoj strani spektra tekstovi za internetske stranice koje naplaćuje po deset puta manjem iznosu uz PDV, no iznos može biti i manji ukoliko je riječ samo o pisanju bez istraživanja. Tu su i razni govori, a medije obično najviše zagolicaju oni namijenjeni pogrebima. Cijena? 700 kuna.
Najbolja škola za copywriting: volontiranje u marketinškoj agenciji
Irena ističe kako nijedan klijent ne mora platiti ukoliko mu se ideja ne svidi, a njegova riječ je posljednja. Najteže je raditi za klijente koje još niste upoznali, kaže, iako ljepota copywritinga leži upravo u nedostatku rutine. „Uvijek stvaram nešto novo, o svakom novom klijentu i proizvodu učim, jednom radim na gelovima za tuširanje, drugi put s čokoladom, a svim projektima nastojim pristupiti s jednakom pažnjom“, objašnjava Irena što je drži u njezinom životnom pozivu.
Pritom ne izostaju ni frustracije s uvjetima rada. „Ništa me tako ne pogađa koliko nedostaci u zakonu i primjeni prava intelektualnog vlasništva koja su veoma skupa. Imate prava na papiru, a s druge strane vam netko krade“, objašnjava Irena i dodaje kako treba podići svijest o autorskim pravima, posebice kad je riječ o pisanim djelima. Danas se na copywriting nadvila i ekonomska kriza, no za svakoga tko želi biti majstor reklame i pisanja, postoje dodatne edukacije, a Irena svima preporučuje volontiranje jer „moraš isprobati to što želiš raditi“. (M.D.)