Prošle godine hrvatski su zatvori ostvarili zaradu od gotovo 600 milijuna kuna!
U ekonomskim statistikama i analizama, kojima nas zasipaju državne i razne druge institucije, definitivno bi trebalo uvesti jedan novi segment - zatvorska ekonomija. Naime, proizvodnja, trgovina i usluge u zatvorskim postrojenjima rijedak je profitabilni segment hrvatske ekonomije. Možda i među najprofitabilnijima, piše Jutarnji list.
Ukupni prihod svih hrvatskih kaznionica lani je iznosio 582,851.546 kuna, a troškovi 577,011.741 kuna.
Dakle, za razliku od većine javnih, državnih pa i privatnih tvrtki, zatvori su bili u plusu za 5,839.805 kuna.
Ukupni prihodi za prvih devet mjeseci 2012. godine iznosili su 387,175.535 kuna, a troškovi 410,481.242 kune.
Istina, radna snaga su zatvorenici, kojima je plaćen krov nad glavom, grijanje, voda, tri obroka dnevno, TV, a plaća im je samo 500 do 1500 kuna.
No, zatvorenici imaju neka prava koja radnici u mnogim privatnim tvrtkama mogu samo sanjati: radno vrijeme, pravo na godišnji odmor u trajanju od 18 do 30 radnih dana, naknadu za rad i nagradu, naknadu za prekovremeni rad, za neradne dane i blagdane, smjenski i noćni rad, zatim naknadu za bolovanje u visini od 70% naknade za rad ostvarene u proteklom mjesecu, naknadu za korištenje godišnjeg odmora, pravo na novčanu pomoć (zatvorenici bez prihoda stariji od 65 godina i trajno radno nesposobni) te dodatnu novčanu stimulaciju za izume i tehnička unapređenja.
S druge strane, mnoge tvrtke uspijevaju propasti čak i ako radnicima ne isplaćuju plaće, a kamoli doprinose.
Širenje pogona
Jutarnji napominje da zatvorenici ne moraju ništa raditi ako ne žele, no toliko ih je zainteresirano za rad da za mnoge jednostavno nema mjesta pa se upravitelji stalno bore za proširenje radnih pogona, poljoprivrednih površina, nabavu alata i strojeva...
Zatvorski biznis toliko se razvija da su u Lepoglavi nedavno morali zaposliti pomoćnika upravitelja za gospodarstvo.
"S obzirom na kontinuirani porast broja zatvorenika, broj radnih mjesta unutar kaznionica nastoji se povećati, a također se kontinuirano povećava i broj poslodavaca kod kojih se zatvorenici zapošljavaju izvan zatvora", tvrde u Ministarstvu pravosuđa.
Za razliku od mnogih hrvatskih poduzetnika, zatvori se ne moraju brinuti da će nedostajati narudžbi. Ima ih previše, kako iz Hrvatske tako i iz inozmestva, pa moraju čak i odbijati kupce.
Članak u cijelosti pročitajte ovdje.
Izvor: Jutarnji.hr