“Poklanjam firmu d.o.o., registriranu u Zagrebu 2009. godine. Hitno je poklanjam bez ikakve naknade. Firmu poklanjam isključivo zato što sada koristim drugu i ova mi nije potrebna, te zato što je na snagu stupio novi zakon prema kojem se brišu firme koje nemaju zaposlenog. Preko nje sam vodio frizerski salon i portal grupne trgovine, firma ima mali dug. Za sve ostale informacije javite se na mobitel.”
Ovo je tek jedan od stotinjak sličnih oglasa koji su se počeli objavljivati krajem prošle godine. Razlog je odluka Vlade da se, prema Zaoknu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, o dove godine iz registra trgovačkih sudova brišu sve neaktivne tvrtke bez ijednog zaposlenog.
U pitanju su tzv. fikus-tvrtke koje, kako stručnjaci tvrde, nemaju nijednog zaposlenog, a nagomilale su velike dugove prema državi.
Do kraja prošle godine takvih je tvrtki evidentirano više od 48.000, a njihov dug (25 milijardi kuna) iznosi čak 57% ukupnog duga hrvatskih tvrtki prema državi (44 milijarde kuna).
No, iako ideja o poklanjanju tvrtke zvuči primamljivo, budite jako oprezni!
Iako se po oglasnicima može naći mnogo tvrtki koje se poklanjaju, većina njih prodaje se za neki simboličan iznos. Naime, vlasnik može tvrtku prenijeti na drugu osobu ili je prodati, primjerice, za 1 kunu, imala ona dugove ili bila u debelom plusu.
Osim toga, dugovi se mogu i prikriti, a bilanca tvrtke prikazati kao pozitivna i zato bi svatko tko posegne za tvrtkom iz jednog od takvih oglasa s dobro upućenom stručnom osobom trebao provjeriti podatke koje navodi dosadašnji vlasnik.
Oglašene su i tvrtke koje imaju nekretnine, pa im je cijena malo realnija, a vlasnici su ‘spremni za dogovor’ pod uvjetom da ste stvarno zainteresiran kupac.
Do početka ove godine ispitano je 726 osoba, a procijenjeno je da duguju više od milijardu kuna. Od kraja kolovoza do kraja 2012. država je od njih naplatila samo 71 milijun kuna.
Cijeli članak pročitajte ovdje…
Izvor: Jutarnji list