Europski parlament je u utorak izglasao direktivu koja jamči pravo na osnovni bankovni račun za sve građane EU-a bez obzira na imovinsko stanje, državljanstvo ili zemlju prebivališta.
U Europskoj uniji je čak 58 milijuna ljudi koji nemaju nikakav bankovni račun, što ih stavlja u određenu socijalnu izolaciju jer, primjerice, bez takvog računa ne mogu kupovati preko interneta. Taj je problem najizraženiji u Bugarskoj i Rumunjskoj, gdje skoro polovica građana nema bankovni račun.
"S ovim glasovanjem mi ćemo doista promijeniti život milijunima građana EU", rekao je povjerenik za financijske usluge Michel Barnier.
Ova direktiva također omogućuje lakše otvaranje i prebacivanje računa iz jedne u drugu banku. Od banaka se traži da na jednostavniji način prikazuju cijene svojih usluga, kako bi korisnici lakše mogli dobiti informacije i na temelju njih odabrati banku koja im najviše odgovora.
Konačno izglasana uspostava bankovne unije
Također, u utorak je Europski parlament izglasao i tri zakonska teksta kojima se uspostavlja bankovna unija koja bi trebala spriječiti nove bankarske krize. Zastupnici su izglasali direktivu kojom se uspostavlja Jedinstveni mehanizam za sanaciju banaka, direktivu o rješavanju banaka u poteškoćama te dopunu direktive o jamstvima na bankovne pologe.
Jedinstveni mehanizam za sanaciju drugi je stup bankovne unije. To uključuje postupak za određivanje koje su banke u krizi i korake kako riješiti probleme tih banaka te fond od 55 milijardi eura koji će financirati same banke. Iz tog fonda će se moći financirati sanacija banaka u poteškoćama.
Direktiva o sanaciji banaka uspostavlja redoslijed po kojem troškove sanacije banaka u prvom redu snose dioničari banke i vjerovnici, a ne porezni obveznici. Njome se predviđa i uspostava nacionalnih fondova za sanaciju banaka, koji će financirati banke u zemljama koje nisu članice bankovne unije.
Dopuna direktive o jamstvima na bankovne pologe jamči depozite do 100.000 eura.
Današnjim izglasavanjem triju zakona dopunjuje se prvi stup bankovne unije, jedinstveni mehanizam za nadzor banaka, koji je ranije izglasan. "Sada imamo europski sustav za nadzor svih banaka eurozone i sustav za upravljanje eventualih stečajeva", rekao je povjerenik Barnier.
Izvor: Danas.hr