Od sedam mogućih dokumenata o proračunu, niti jedna županija nije objavila sve, a najbolja je Karlovačka županija, koja je od maksimalne ocjene 7 dobila samo 3,4.
Sisačko-moslavačka županija, koju još vodi iz pritvora, najviše taji svoje troškove, ali i prihode od birača. Porazni su to podaci opsežne analize Instituta za javne financije. Nažalost, ni većina ostalih gradova, županija i općina uopće ne zadovoljava kriterije otvorenosti prema građanima. Otvorenost proračuna važna je jer građani moraju znati na što se planira trošiti i od čega se skuplja novac.
"Tako se može ostvariti efikasnije prikupljanje sredstava uz povećanje odgovornosti i smanjenje političke korupcije", piše u analizi. Lokalnoj upravi to očito baš i nije važno. Od sedam mogućih dokumenata o proračunu, niti jedna županija nije objavila sve, a najbolja je Karlovačka županija, koja je od maksimalne ocjene 7 dobila samo 3,4. Od gradova su jedini potpuno transparentni Rijeka, Opatija i Buzet. Nijedan dokument nije objavilo čak 15 gradova. Nijedna općina nije objavila svih sedam, pa čak ni šest potrebnih dokumenta, a trećina nije objavila niti jedan od sedam traženih dokumenata.
U analizi Instituta ističe se i da rijetko tko objavi proračun prije usvajanja kako bi građani mogli sudjelovati u njegovu kreiranju i dati primjedbe. Lokalni čelnici uvijek imaju opravdanje.
Skrivanje podataka od građana može biti i indikator tajnih poslova i korupcije. Sadašnji državni odvjetnik Dinko Cvitan još je kao ravnatelj Uskoka istaknuo da su lokalni šerifi opasniji u korupciji nego što to izgleda.
"Ako načelnik općine od samo 1000 stanovnika cjelokupnu financijsku i ostalu dokumentaciju te općine vozi u prtljažniku automobila, onda se doista moramo upitati trebaju li nam tako male i tako brojne općine", rekao je Cvitan. Čini se da će njegov mandat biti obilježen upravo češljanjem lokalne uprave.
Izvor: 24sata