Dok su zaposlenim Hrvatima sigurnost radnog mjesta i visina plaće još uvijek najvažniji kriteriji prema kojima će ocijeniti atraktivnost nekog poslodavca, najbolji američki poslodavci natječu se što će novo uvesti kako bi svojim zaposlenicima omogućili zadovoljstvo na radnom mjestu i još važnije - osjećaj kako je ono što rade dobro i ispravno.
Sustav nagrađivanja po kojem i vozač može dobiti nagradu od 5.000 dolara za deset godina besprijekorne vožnje, radnicima na određeno je dopuštena kupnja dionica, postoji mogućnost uvida u platne liste kolega, šef poziva svoje zaposlenike, koji nemaju s kim ili gdje proslaviti Božić, da blagdane provedu s njegovom obitelji, omogućeno je pokrivanje troškova za posvojenje djece ili umjetnu oplodnju, besplatan izlet za sve zaposlenike na Maui ili, primjerice, besplatan frizer i fitness centar na radnom mjestu.
Riječ je o listi nimalo zanemarivih pogodnosti koje su još uvijek nedostižne većini hrvatskih zaposlenika, a koje su američke tvrtke koje najviše brinu o svojim radnicima dovele na ovogodišnju rang listu 100 najpoželjnijih tvrtki za rad u Americi, a koju svake godine objavljuje Fortune.
Uza sve materijalne pogodnosti za zaposlene, upravo jak osjećaj društvene odgovornosti i korisnosti doveo je ove godine na prvo mjesto najpoželjnijih kompanija za rad Genentech iz San Francisca. Tako se, umjesto činjenice da 95 posto zaposlenih ima dionice tvrtke, u ovom slučaju važnijim pokazalo biti dio tima koji radi na pronalasku lijekova protiv raka.
“Rad koji doista vrijedi” nametnuo se tako najvažnijim kriterijem za izbor najbolje kompanije u Americi ove godine. Osobna materijalna korist pala je iza društvene odgovornosti i u slučaju trećeg mjesta ugledne top liste najpoželjnijih poslodavaca, a koje je odnijela kompanija Valero Energy.
Naime, ta je tvrtka nakon razarajućih uragana Katrina i Rita osigurala svojim zaposlenima smještaj i hranu te uza sve to donirala i milijun dolara Crvenom križu.
(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list