Glavni ciljevi novog stečajnog zakona što ga je prošlog tjedna predložila Vlada jesu jača zaštita radničkih prava, te brži i jeftiniji stečajni postupak. Radnici čija tvrtka ide u stečaj, svojim će cjelokupnim potraživanjima ući u prvi isplatni red, što za njih znači bržu i sigurniju isplatu.
Radnička će se potraživanja i dalje isplaćivati putem fonda zajamčenih plaća kojim je država i dosad isplaćivala potraživanja radnika, a potom ta sredstva "naplaćivala" u stečajnom postupku. Svoje će potraživanje radnici ubuduće morati prijaviti osobno, kao i ostali vjerovnici.
Iako pozdravljaju predložene izmjene, u sindikatu upozoravaju da će prebacivanje poslova, koje je dosad obavljao stečajni upravitelj, na radnika izazvati nepotrebne komplikacije.
Dušanka Marinković Drača iz SSSH-a upozorava da će radnicima biti teško doći do podataka o potraživanjima, pogotovo ako su napustili poduzeće. Ako se pak obračuni potraživanja budu razlikovali, radnici će morati ići u parnicu, odnosno vještačenje, čime će se postupak naplate bitno usporiti i otežati.
Ministarstvo pravosuđa smatra da uvođenje obavezne prijave potraživanja za sve vjerovnike sprečava mogućnost krive procjene obaveza stečajne mase.
Stečajni postupak, daleko precizniji, kraći nego dosad, brži, logičniji i funkcionalniji postići će se jasnim određivanjem razloga nesposobnosti plaćanja kao uvjeta za otvaranje stečaja. Izmjenama se uvodi i veća transparentnost stečajnog postupka: sve će se sudske odluke, pozivi i obavijesti objavljivati javno, u elektronskom obliku.
(T.K.)
Izvor:
Novi list